Start » Co nowego » Święto 31 BLT i pokazy lotnicze w Krzesinach

Święto 31 BLT i pokazy lotnicze w Krzesinach

Wyświetlono 1 887 razy

W sobotę 2 września w pobliskich Krzesinach odbyło się święto 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Uroczysty apel zapoczątkowało wciągnięcie na maszt polskiej flagi oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Kolejno wygłoszono mowy okolicznościowe oraz przyznano wyróżnienia, odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie wojskowe.

Tuż przed apelem wystartowały 4 myśliwce F-16, które podczas apelu przeleciały w szyku rombowym nad lotniskiem. Następnie samolot Bryza wyciągnął spadochroniarzy na dużą wysokość, skąd oddawali skoki zachwycając powolnym opadaniem i celnością. Przyszedł czas na akrobacje samolotu F-16 z zespołu „Tiger Demo Team”. Podczas niektórych manewrów były widoczne obłoki wokół kadłuba oraz smugi ciągnące się z końcówek skrzydeł. Para wodna z powietrza kondensowała na skutek gwałtownego obniżenia ciśnienia. Myśliwiec wielokrotnie wypuszczał flary i przelatywał przez chmury. Swoją pierwszą solową akrobację na aeroklubowym samolocie Extra 330LX zademonstrowała Agata Nykaza, znana z zespołu akrobacyjnego „Żelazny”. W zestawieniu z maszynami amerykańskimi wystąpił dwusilnikowy MIG-29 rosyjskiej produkcji. Zarówno F-16 jak i MIG-29 wykonały przelot z minimalną prędkością zaledwie ok. 230 km/h a lądowały z użyciem spadochronu hamującego. Przyszedł czas na parę samolotów SU-22 których cechą charakterystyczną jest zmienna geometria skrzydeł pozwalająca na dostosowanie sprawności do prędkości lotu. Skrzydło wyprostowane pozwala na uzyskanie większej siły nośnej przy małej prędkości a także osiągnięcie krótkiego startu i lądowania. Skrzydło złożone (ukośne) zmniejsza opór aerodynamiczny i jest stosowane przy dużych prędkościach. Oba SU-22 przez większość czasu wykonywały manewry wspólnie, demonstrując różnice w geometrii skrzydeł. Również lądowały przy użyciu spadochronu hamującego wyrzucanego z zasobnika nad silnikiem, zaraz po przyziemieniu. Inną atrakcję zapewnił czerwony dwupłatowiec AN-2 zabierający na pokład wiele litrów wody. Podczas niskiego przelotu wypuścił cały zapas wody na przygotowane uprzednio ognisko. 12 Baza BSP z Mirosławca zaprezentowała bezzałogowy samolot rozpoznawczy BSR ORBITER, który został wystrzelony z wyrzutni a po wykonaniu wielu manewrów i przelotów opadł na ziemię na spadochronie. Pokazy lotnicze zakończył ponowny desant skoczków spadochronowych.

Oprócz pokazów dynamicznych na niebie, można było obejrzeć i dotknąć wiele statków powietrznych, pojazdów i sprzętu wchodzących w skład wystawy statycznej – samoloty starsze lub nowsze, śmigłowe lub odrzutowe, lądujące na wodzie czy na ziemi, cywilne lub wojskowe, śmigłowce, broń, pociski, pojazdy utrzymujące porządek i zapewniające bezpieczeństwo na lotnisku, holowniki, podnośniki, pojazdy interwencyjne policji, saperskie pojazdy bezzałogowe i inne. Każdy miał na czym oko zawiesić.

Rafał Wojtyniak

fot. Rafał Wojtyniak


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *