Start » Co nowego » Święto dziękczynienia

Święto dziękczynienia

Wyświetlono 720 razy

Kowbojskie Miasteczko w Luboniu 18 listopada br. tradycyjnie obchodziło Święto Dziękczynienia, które w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest celebrowane w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia mieszkańców koloni Playmouth w 1621r. W tym dniu członkowie i sympatycy westernowego miasteczka wcielili się w rolę osadników przybyłych z Europy, których celem było zasiedlenie i kolonizacja terenów Ameryki Północnej zamieszkałej przez Indian, rdzennych tubylców, którzy zgodnie z historią pomogli imigrantom przybyłym z Europy przetrwać pierwszą  srogą zimę dostarczając jedzenie i inne ważne potrzebne do przeżycia produkty.

Odtworzyliśmy krótki upozorowany fragment Wojny Secesyjnej przedstawiającej bitwę Kawalerzystów Północy z Południem. Następnie odbyła się parada wojskowa, do której mogli dołączać wszyscy zainteresowani zwolennicy i wybrać maszerującą kolumnę żołnierzy, których umundurowanie odzwierciedlało kultywowane lata i przedstawione dzieje. Przy hymnach oddawaliśmy honory flagom manifestując przynależność do konkretnego regionu. Koloniści stoczyli bitwę z czerwonoskórymi, która zakończyła się rozejmem i zakopaniem topora wojennego przez Indian.

Zebrani uczestnicy wypalili fajkę pokoju dzieląc się przeżytymi wspólnymi kontrowersjami i spostrzeżeniami. Indianki Rwąca Rzeka i Wschodzące Słońce przeprowadziły starożytny rytuał oczyszczenia opętanej demonami duszy i ciała z groźnych chorób za pomocą palących się szlachetnych ziół i wydobywającego się dymu z muszli powiewającego nad znajdującymi się osobami. Po ślubie Indianki Niebieskiej Chmury z Kawalerzystą Luckym oraz narodzinom dziecka przystąpiliśmy do biesiadowania i radowania.

Zbigniew Henciel


Więcej artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *