Start » Komunikaty » Wirtualny Monitor systemu PEKA – testy już trwają

Wirtualny Monitor systemu PEKA – testy już trwają

Wyświetlono 1 078 razy

Wirtualny_monitor_peka_slider

W odpowiedzi na liczne zapytania mediów oraz zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami informujemy o trwających testach Wirtualnego Monitora w systemie PEKA. Jest to wygodne narzędzie, dzięki któremu można uzyskać informację za ile minut z danego przystanku odjedzie autobus/tramwaj interesującej nas linii.

Wirtualny Monitor to kolejne udogodnienie dla pasażerów transportu publicznego wprowadzane w ramach systemu PEKA. WM wykorzystuje dane przesyłane przez nowoczesne komputery pokładowe zamontowane w ponad 700 pojazdach, wyposażone w moduł GPS. Obecnie system jest testowany i kalibrowany.

Dostęp do WM uzyskujemy poprzez wejście stronę internetową: www.peka.poznan.pl/vm/ Wówczas zobaczymy następującą witrynę:

Wirtualny_monitor_peka_portal

 

Najprostszy sposób korzystania z WM polega na wpisaniu numeru interesującej nas linii w dolnym panelu opisanym „linie”:

Wirtualny_monitor_peka_portal1
Na liście rozwijalnej znajdują się – do wyboru – przykładowe linie obsługiwane w ramach transportu organizowanego przez ZTM Poznań. Każdą inną linię wpisujemy sami.
Wirtualny Monitor pokazuje odjazdy pojazdów na liniach nie tylko na terenie Poznania, ale także na liniach podmiejskich ZTM (zarówno w modelu ZTM, jak i modelu gminnym w Swarzędzu i Kleszczewie).
Po wpisaniu, np. linii nr 14, wybieramy interesujący nas przystanek oraz kierunek jazdy tramwaju 14:

Wirtualny_monitor_peka_portal2

Natomiast jeśli np. zamierzamy z przystanku Rynek Łazarski pojechać tramwajem linii nr 8 na Most Teatralny – wybieramy „Rynek Łazarski-72” (widoczny na poprzedniej stronie) w kierunku Os. Sobieskiego. Klikamy w „Rynek Łazarski-72” i uzyskujemy informację, że z tego przystanku za 4 minuty powinien odjechać tramwaj linii nr 8:

Wirtualny_monitor_peka_portal3

 

Wirtualny Monitor wyświetla informacje w czasie rzeczywistym i jest na bieżąco aktualizowany, dlatego jeśli np. na trasie naszej „ósemki” pojawi się przeszkoda uniemożliwiająca poruszanie się tramwaju, to czas odjazdu nie będzie się zmniejszał. Może być także taka sytuacja, że autobus utknie w „korku”. Wówczas czas odjazdu może się wydłużyć. Na Wirtualnym Monitorze wyświetlana jest bowiem informacja o RZECZYWISTYM CZASIE ODJAZDU pojazdu z danego przystanku.

Czas odjazdu podawany w minutach (np. 4 min.) dotyczy linii, na których pojazd znajduje się na już trasie, natomiast czas godzinowy odjazdu (np. 12:25) dotyczy linii, dla których pojazd czeka na pętli i jeszcze nie rozpoczął kursu.
W momencie kiedy pojazd dojeżdża do przystanku, znajduje się na przystanku lub z niego odjeżdża, na Wirtualnym Monitorze pojawi się migająca informacja „0 min.” w kolorze niebieskim:

Wirtualny_monitor_peka_portal4

 

Informujemy ponadto, że Wirtualny Monitor wciąż znajduje się w fazie testów. ZTM Poznań wraz z wykonawcą systemu na bieżąco prowadzi prace mające zagwarantować najwyższy standard funkcjonowania i obsługi nowości, która w istotny sposób zmieni korzystanie przez wielu pasażerów z rozkładów jazdy.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *