Start » Co nowego » Wystawa „Życie na świat otwarte”

Wystawa „Życie na świat otwarte”

Wyświetlono 1 216 razy

W poniedziałek 19 października 2015 r.  w Bibliotece Raczyńskich została otwarta wystawa „Życie na świat otwarte. Aleksander Janta-Połczyński”.

Michałem Folega – autor książki pod tym samym tytułem – o książce, wystawie i postaci Aleksandra Janty-Połczyńskiego:

„Tytuł książki i wystawy „Życie na świat otwarte” zaczerpnięty został z tomiku Aleksandra „Widzenie wiary”, wydanego w 1946 roku w Montrealu. W tomiku tym znajduje się utwór o nazwie Pieśń Trampa, w którym Aleksander utożsamia się z Trampem i pisze: Ale życie mam na świat otwarte…. Ten właśnie tekst wydał się najlepiej pasującym do Janty. Był to człowiek, którego rzeczywiście życie było na świat otwarte. Do wybuchu II wojny światowej zdążył dwukrotnie okrążyć kulę ziemską i przeprowadzić wywiady z wielkimi ówczesnego świata. Człowiek, który poznał wiele kultur, religii oraz docierał do miejsc najbardziej odległych – przecierał szlaki dotychczas nieodkryte przez innych reporterów, wreszcie był to człowiek nieustannie rządny przygód. Nie bez powodu zatem Ksawery Prószyński nazwał go „Rejem polskiego reportażu”.

Prezentowana wystawa jest jedyną swego rodzaju. Zgromadzone na niej zostały niezwykle cenne i unikatowe pamiątki po tym wielkim człowieku – w większości nigdy dotąd nieudostępniane publicznie. Sporo z tych eksponatów zostało mi podarowanych przez potomków rodziny Aleksandra oraz przez wdowę – Walentynę Janta-Połczyńską z Nowego Jorku.”

Więcej informacji na: http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=1871&Itemid=100

janta

plakat


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *