Start » Co nowego » Z Biblioteki Miejskiej

Z Biblioteki Miejskiej

Wyświetlono 784 razy

Recital sentymentalny

W poniedziałek, 7 kwietnia w „Galerii na Regale” odbył się recital Ewy Czajki pod tytułem „Kochać życie”. Wzięło w nim udział wielu słuchaczy Lubońskiego Uniwersytetu III Wieku. Artystka wykonała znane polskie piosenki, przeplatane tekstami mówionymi. Znalazły się wśród nich takie piosenki jak: „Czy pamiętasz”, „Kiedy mnie już…”, „Jej portret”, „Małe tęsknoty”, „Samba przed rozstaniem”, „Ludzkie gadanie”, „Szukaj mnie”, „Valce brilantte”, „Zamiast”, „Nie żałuję”, „Kocham cię życie”. Na bis piosenkarka zaśpiewała utwór Czesława Niemena – „Pod papugami”. Widownia przyjęła koncert z wielkim aplauzem.   Jan Błaszczak

„Koziołek Niematołek”

To tytuł spektaklu dla dzieci, jaki odbył się w bibliotecznej „Galerii na Regale” 10 kwietnia, oparty na motywach książki Kornela Makuszyńskiego „Koziołek Matołek”. Bardzo mądry Koziołek Niematołek, za sprawą aktorów Teatru „Art-Re” z Krakowa, wyruszył w świat, zabierając ze sobą dzieci. Wspólnie odwiedzili Afrykę, Azję, Amerykę Północną i Grenlandię. Poprzez barwną scenografię i kostiumy mali widzowie mogli poznać nowe kultury, obyczaje i języki.

Kwietniowe czytanie

11 kwietnia odbyło się kolejne głośne czytanie z cyklu „Cały Luboń czyta dzieciom”. Tym razem przedszkolaki wysłuchały przygód Franklina, Kici Koci oraz poznały pracę i strój strażaka, słuchając jeszcze dwóch innych bajeczek, które przeczytała Katarzyna Łosik z lubońskiego Komisariatu Policji. Na zakończenie dzieci otrzymały cukierki.   

Spektakl dla dzieci

14 kwietnia „Galeria na Regale” gościła aktorów poznańskiego teatru „TeatRyle” ze spektaklem dla najmłodszych widzów pt. „Wiosenna przygoda Tymoteusza”. Przedstawiał przygody misia Tymoteusza, który postanowił wysiedzieć jajko znalezione na trawie w lesie. Była to pogodna, pełna dowcipu bajka z piękną scenografią i piosenkami.   (BM)

„W przestrzeni barw”

To tytuł wernisażu, jaki odbył się 23 kwietnia. Autorką prezentowanych prac była Wiesława Gryskowska, która zajmuje się malarstwem i rysunkiem, tworząc w ulubionej technice pastelu głównie portrety i pejzaże. – Sens moich zmagań artystycznych wyrażają słowa z poezji Wisławy Szymborskiej – dwa krótkie zdania: „To nie jest wcale obrazek niewinny. Zatrzymano tu czas” – mówi o sobie artystka. Dedykację muzyczną na wiolonczeli wykonał utalentowany gimnazjalista Jerzy Lisiak.   

Otuleni historią

24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Otuleni historią”. Lekcję dla najmłodszych poprowadziła Irena Fojt. Uczestnicy prelekcji o losach bł. Edmunda Bojanowskiego wykazali się ogromną wiedzą na temat jego działalności. Prowadząca pokazała dzieciom książki i obrazki ukazujące życie Bojanowskiego, przyniosła też jego relikwie, pożyczone od Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny z zakonu, którego bł. Edmund Bojanowski był założycielem.   

Autor z dziećmi

28 kwietnia odbyło się spotkanie z Joanną Krzyżanek, pisarką książek dla dzieci, twórczynią Cecylki Knedelek. Podczas dwugodzinnego pobytu dzieci poznały bliżej twórczość pisarki; dowiedziały się szczegółów nt. wykreowania postaci Cecylki i poznały innych bohaterów książek pani Joanny. Z zupełnie banalnych materiałów mogły również samodzielnie stworzyć ptaka – cudaka. Na zakończenie spotkania można było zakupić książki pisarki oraz otrzymać pamiątkowy autograf.   

  

Warsztaty dla najmłodszych

29 kwietnia zorganizowano warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci. Prowadziła je Joanna Papuzińska – znana i lubiana pisarka książek dla najmłodszych, oraz Elżbieta Krygowska-Butlewska – ilustratorka wielu książek, m.in. również tych napisanych przez J. Papuzińską. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca pisarza oraz na czym polega praca ilustratora i jak powstaje książka. Mogły dowiedzieć się kilku szczegółów z pracy i życia gości, zadając przemyślane, trafne pytania. Następnie samodzielnie stworzyły bajkową postać oraz nadały jej imiona. Kto wie? Może będą inspiracją do napisania kolejnej książki? Na zakończenie spotkania dzieci bardzo chętnie ustawiły się w długiej kolejce po pamiątkowe autografy.

(BM)

recital BM Czytanie dla dzieci BM Koziołek Niematołek BM Otuleni historią BM przygoda Tymoteusza

fot. Jan Błaszczak

fot. Jan Błaszczak

Spotkanie autorskie Joanny Krzyżanek połączone z warsztatami dla dzieci

Spotkanie autorskie Joanny Krzyżanek połączone z warsztatami dla dzieci

BM W przestrzeni barw

Warsztaty literackie dla dzieci z udziałem Joanny Papuzińskiej

Warsztaty literackie dla dzieci z udziałem Joanny Papuzińskiej

 

opublikowano „Wieści Lubońskie” maj-2014


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *