Start » Wydarzenia » Z Gimnazjum nr 1

Z Gimnazjum nr 1

Wyświetlono 1 011 razy

W obronie

„Kolory tolerancji” to ogólnopolski konkurs plastyczny i fotograficzny zorganizowany przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który miał na celu przeciwdziałanie pogłębiającym się zjawiskom nietolerancji i przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu. Jego organizatorzy pragnęli zwrócić uwagę na bogactwo wielokulturowości i wartości, płynących z tolerancji, takich jak pokój, przyjaźń, różnorodność środowiska kulturowego, pozytywne nastawienie do innych ludzi, dbałość o najbliższe otoczenie. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, napłynęło na niego prawie 8 tysięcy prac z całej Polski. Nasza uczennica – Martyna Kamińska – zdobyła wyróżnienie.

Wygrywam wybory i…

W ramach rozwijania talentów dziennikarskich i utrwalenia wiadomości z zakresu samorządu terytorialnego nasi uczniowie mieli okazję wyobrazić sobie, co zrobiliby, gdyby w jesiennych wyborach zostali burmistrzem naszej gminy. Miło nam poinformować, że aż jedenaścioro z nich zakwalifikowało się do finału 15. Wielkopolskiego Konkursu Dziennikarskiego „Wygrywam wybory i…”. Tymi, którzy najtrafniej opisali sytuację Lubonia i potrzebne w nim zmiany są: Hanna Łobejko, Filip Zarzyński, Alicja Muszyńska, Kinga Kubiak, Julia Nowak, Maria Adamska, Emil Plewa, Dominika Krzyżańska, Aleksander Skrzątek (3 c) oraz Tomasz Ratajczak (2 c) i Bartek Pytlak (2 a). Finał odbędzie się 20 kwietnia w obecności Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka i europosła Filipa Kaczmarka.

Nocne marki

Budynek naszej szkoły ponownie nie opustoszał podczas weekendu (27-28 marca). Klasa 2 c integrowała się przy muzyce, filmach, grach i piłce korytarzowej, a szkolna ekipa telewizyjna nagrywała kolejne wiadomości. Trzecioklasiści przyszli na nockę ze stosem książek. Najpierw sami pracowali nad zadaniami z matematyki, a następnie skorzystali z fachowej pomocy pani Wilczyńskiej. Klasa 2 c jest również kibicem Lecha i już po raz trzeci uczestniczyła w akcji „Gimnazjaliści na Kolejorza”. Humory wszystkim dopisywały, tym bardziej, że Lech Poznań wygrał z Podbeskidziem Bielsko-Biała 2:1. Uczniowie i wychowawca dziękują Agacie Michałek za pomoc w organizacji wyprawy na mecz.

Historyczne pasje

Już po raz siódmy nasi gimnazjaliści zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Arsenał Pamięci”. Uczniowie m.in. zbierali i opracowywali niepublikowane dotychczas relacje żyjących jeszcze uczestników zdarzeń; opowieści o dramatycznych epizodach z życia pojedynczych osób lub całych rodzin. Finał odbył się tradycyjnie w Pałacu Poznańskiego w Łodzi. W tym roku aż 28 naszych uczniów spełniło wymagania konkursowe i uzyskało tytuł laureata. Należą do nich: Bartek Urbaniak, Marcin Beszterda, Kalina Piskorska, Julia Stachowska, Bartosz Kaliszewski, Aleksandra Michalak, Margareta Ohnsorge, Jakub Pluciński, Weronika Jakubczak, Jakub Małkowski, Agata Grabarczyk, Nicola Krawczyk, Mateusz Swiniarski, Maria Ciba, Filip Wesołowski, Agata Wiss, Aleksandra Opalińska, Kuba Szaroleta, Szymon Chlebowski, Maria Zaremba, Julia Zaporowska, Wiktoria Malcherek, Martyna Kamińska, Jakub Mazurek, Maja Smaglewska, Wojciech Piechowicz, Albert Kaczmarek, Ryszard Dotka. Opiekunami uczniów byli Agata Matyjasek, Marcin Podemski, Anita Plumińska-Mieloch. Natomiast do finału Ogólnopolskiego Konkursu „Losy bliskich, losy dalekich” na szczeblu wojewódzkim zakwalifikowali się: Patryk Kąkol, Hanna Łobejko, Lucyna Łuczak, Sandra Sowa, Filip Zarzyński. Uczniowie przygotowywali prace badawcze, poświęcone losom ich rodzin, wysiedleniom, harcerstwu, problemowi Niemców po II wojnie światowej. Marysia Biderman, Sandra Sowa, Agata Marciniak, Dominika Albin, Julia Nowak i Marta Agacińska wywalczyły tytuł finalistek w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Legiony Polskie 1914-1918” pod patronatem Kuratora Oświaty.

Wymiana

Anna Kowalczyk uczestniczyła w 5-dniowym seminarium dla nauczycieli z Polski, Niemiec i Ukrainy pt. „Z dwóch zrób trzy”, czyli jak zorganizować trójstronną wymianę młodzieży. Podczas spotkania w Krzyżowej uczestnicy poznawali wymianę „od środka”, a także dowiedzieli się, jak pozyskiwać środki na wyjazdy i programy międzynarodowe. Nasza szkoła uczestniczy również w programie „Aktywna Edukacja”. 27 marca gościliśmy koordynatorów przedmiotowych z różnych szkół, którzy pod okiem mentora doskonalili umiejętności związane z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej w nauczaniu.

Sukcesy

Kolejny punkt do listy swych sukcesów może dopisać Kamil Piechowiak, który został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego, jego opiekunką była I. Stęplowska. 28 marca odbył się konkurs języka angielskiego w ramach Ligi Międzygimnazjalnej. 1. miejsce zajęła Lena Marcinkowska, 2. – Bartek Maćkowiak. Gratulujemy uczniom i ich opiekunom.

(GI)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *