Start » Co nowego » Z PTTK

Z PTTK

Z PTTK
Wyświetlono 1 118 razy

W poszukiwaniu wiosny

W sobotę, 29 marca uczniowie ze Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK przy SP 1 szukali w Wielkopolskim Parku Narodowym oznak wiosny.

Wędrówkę rozpoczęliśmy wczesnym rankiem od stacji PKP w Szreniawie obok Muzeum Rolnictwa. Na trasie prowadził nas Zbigniew Czekała, który przekazywał informacje o otaczającej nas przyrodzie. Idąc zielonym szlakiem, doszliśmy do Mauzoleum Bierbaumów – pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie – zbudowanego prawdopodobnie w 1860 r. w kształcie wieży w stylu neogotyckim z czerwonej cegły i wstawkami ze sztucznego kamienia, usytuowanego na piaszczystym wzgórzu na wysokości 118 m n.p.m. Główną część budowli stanowi wieża o wysokości 22 m. Ufundował ją prawdopodobnie Leonhard Bierbaum i w kaplicy grobowej na parterze wieży-mauzoleum pochował swoją tragicznie zmarłą córkę. Nie wiadomo jednak, czy był to jedynie grobowiec. Prowadzące na górny taras schody, wskazują, iż wieża mogła już w tamtych czasach służyć za punkt widokowy.

Wspinając się po 124 stopniach, dostaliśmy się na taras widokowy, z którego rozpościera się widok na Poznań, a przy dobrej widoczności można dojrzeć także Górę Moraską. Po obejrzeniu okolicy ruszyliśmy w dalszą wędrówkę. Rajd miał charakter przyrodniczy, więc zabraliśmy ze sobą lornetki, przez które obserwowaliśmy ptaki. Udało nam się również dwukrotnie zauważyć przebiegające stada dzików. Po długim marszu doszliśmy do ruchliwej szosy biegnącej z Komornik do Jezior. Przecięliśmy drogę i wkrótce doszliśmy do osady Jarosławiec. Po prawej stronie drogi minęliśmy stację turystyczną, a tuż za nią ukazało się nam Jezioro Jarosławieckie, które ze względu na swoje malownicze, śródleśne położenie stanowi dużą atrakcję turystyczną. Warto zejść na chwilę ze szlaku nad jezioro. W jego sąsiedztwie rośnie piękny, stary dąb szypułkowy – pomnik przyrody. Na parkingu przy jeziorze, opiekunowie – państwo Czekałowie – przygotowali dla nas zabawy, a pan Jakub z firmy „Marago” przywiózł przepyszną zupę pomidorową. Znad jeziora weszliśmy na żółty szlak i wędrowaliśmy dalej w prawo. Wkrótce ponownie przekroczyliśmy drogę Komorniki – Jeziory. Po lewej stronie znajduje się największy w parku głaz narzutowy, zwany Głazem Leśników, objęty ochroną jako pomnik przyrody. Napis wyryty na kamieniu głosi: „Leśnikom polskim – obrońcom ojczyzny i bogactw leśnych kraju, w 1000-lecie Państwa Polskiego – Polskie Towarzystwo Leśne 1966”. Tutaj na parkingu czekał na nas autokar.   uczestnicy

Po dobrach hrabiego

W sobotę, 5 kwietnia odbył się I wiosenny „Rajd po dobrach hr. Władysława Zamoyskiego”, którego celem jest popularyzacja tej wybitnej postaci (1853-1924) i bliższe zapoznanie uczestników z walorami Wielkopolskiego Parku Narodowego (WPN). Organizatorem tego przedsięwzięcia był Klub Górski „Limba” działający przy Oddziale PTTK im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu, a jego uczestnikami członkowie klubu. Rajd wpisuje się w obchody, przypadającej w tym roku, 90. rocznicy śmierci hr. Władysława Zamoyskiego, ważnej dla dziejów Polski postaci z przełomu XIX i XX wieku. Postaci wyjątkowej, która dała początki WPN. Władysław Zamoyski był właścicielem lasów kórnicko-trzebawskich oraz części Tatr, twórcą utworzonej na prawie polskim fundacji „Zakłady Kórnickie”, na obszarze lasów której utworzono WPN. Był inspiratorem powołania Tatrzańskiego Parku Narodowego, twórcą linii kolejowej Zakopane – Chabówka.  Dzięki niemu granica Polski przebiega przez Rysy, a Morskie Oko i Czarny Staw należą do Polski. Trasa rajdu przebiegała przez niezwykle malownicze tereny WPN, od wieży widokowej w Pożegowie. Byliśmy przy głazie hr. Władysława Zamoyskiego, Studni Napoleona, na nieczynnej stacji kolejową w Osowej Górze. Dalej szliśmy wzdłuż Jeziora Góreckiego do platformy widokowej z widokiem na ruiny zamku Klaudyny Potockiej, położone na Wyspie Zamkowej. Podczas wędrówki towarzyszyła nam budząca się do życia przyroda, wiosenny śpiew ptaków, świeża zieleń rozwijających się liści drzew oraz mchów i porostów, okolona trzciną i sitowiem głęboka toń jezior Kociołek i Góreckiego i wszechobecne świeże, rześkie powietrze. Postanowiono, że rajd „Po dobrach hr. Władysława Zamoyskiego” zostanie wpisany do kalendarza stałych, cyklicznych imprez Klubu.

 Maria Błaszczak (prezes Klubu Górskiego LIMBA O/PTTK Luboń)

Logo "Rajdu po dobrach hr. Władysława Zamoyskiego"

Logo „Rajdu po dobrach hr. Władysława Zamoyskiego”

Rajd wiosenny PTTK

Rajd wiosenny PTTK

Rajd wiosenny PTTK

Rajd wiosenny PTTK

Uczestnicy rajdu wiosennego z SP 1

Uczestnicy rajdu wiosennego z SP 1


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *