Start » Co nowego » Za kilka dni – rocznica stanu wojennego

Za kilka dni – rocznica stanu wojennego

Wyświetlono 701 razy

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej organizuje ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Co roku 13 grudnia o godz. 19:30 w całej Polsce płoną w oknach tysiące świec, upamiętniając ofiary stanu wojennego. Przypominamy nie tylko tych, którzy stracili życie, ale także internowanych i uwięzionych, ludzi, których wyrzucono z pracy, którym złamano kariery, których zmuszono do emigracji. Nawiązujemy jednocześnie do gestu dwóch wybitnych mężów stanu – papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana – którzy w grudniu 1981 roku w ten sposób przypomnieli o Polsce i Polakach. Akcja została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Również w tym roku chcielibyśmy upamiętnić ofiary stanu wojennego podobnym gestem. Zachęcamy Państwa do aktywnego udziału w naszej akcji. Wierzymy, że uda się 13 grudnia o 19:30 zapalić symboliczne Światło w urzędach, budynkach użyteczności publicznej i domach wszystkich Polaków.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu


 

13 grudnia minie 36 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W najbliższą sobotę, 9 grudnia 2017 roku Muzeum Uzbrojenia (oddział WMN) na Cytadeli przygotowuje inscenizację „CZAS APOKALIPSY”. Przed muzeum pojawi się posterunek Milicji Obywatelskiej i Wojska Polskiego. Mieszany patrol w oryginalnych mundurach, z milicyjnymi tarczami i pałkami, które kojarzą się ze stanem wojennym będzie można zobaczyć w godzinach od 10.00 do 15.00.

Inscenizacje przygotowuje Muzeum Uzbrojenia wspólnie z zaprzyjaźnionymi rekonstruktorami.

Polecam uwadze i proszę o przekazanie informacji Państwa czytelnikom, widzom i słuchaczom !

 

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *