Stary bilet tramwajowy – kolejny zidentyfikowany przedmiot znaleziony podczas gruntownych porządków na wieży kościoła św. Barbary.
Bilet leżał złożony w kostkę, co uchroniło jego powierzchnię od biologicznych i atmosferycznych czynników degradujących. Doskonale zachował się nadruk – nazwy przystanków docelowych i przesiadkowych oraz godziny przejazdu i dni miesiąca. Nie trzeba znać języka niemieckiego, aby zrozumieć polsko brzmiące nazwy, np. Górczyn – „Gurtschin”, Śródka – „Schrodka” czy Sołacz – „Solatsch”.
Bardzo interesujące informacje przekazał nam pracownik MPK w Poznaniu, Jan Wojcieszak, który zajmuje się zbiorami Muzeum Komunikacji. Odnaleziony obiekt jest biletem tramwajów poznańskich i pochodzi z lat 1913-18. Został sprzedany na przejazd z Jeżyc na Górczyn z przesiadką na Kaponierze. Konduktor skasował go w godzinach popołudniowych, około 3-4 (15-16). Trudno ustalić dokładną godzinę ze względu na drobne ubytki w papierze.
Po lewej stronie biletu, na marginesie, widnieje nazwa drukarni Wydaje się, że produkowane były bloczki (książeczki), z których podczas sprzedaży wyrywano pojedyncze bilety o czym świadczą trzy równe krawędzie biletu oraz jedna poszarpana.
W miarę możliwości i czasu, kolejne obiekty odnalezione na wieży kościelnej będą identyfikowane.
Rafał Wojtyniak
Opublikowano „Wieści Lubońskie” 06-2014