Start » Co nowego » Biskupin zaprasza na Archeologiczną Majówkę!

Biskupin zaprasza na Archeologiczną Majówkę!

Wyświetlono 1 050 razy

Biskupin zaprasza na Archeologiczną Majówkę!

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie hucznie inauguruje sezon turystyczny na Pałukach. Od 28 kwietnia zaprasza wszystkich spragnionych odpoczynku na świeżym powietrzu na „Archeologiczną Wiosnę”.  Wydarzenie, które łączy ze sobą naukę z zabawą, potrwa do 6 maja. 

Malowniczo położony rezerwat archeologiczny w Biskupinie to doskonałe miejsce zarówno na spokojny spacer, jak i aktywne spędzanie wolnego czasu. Podczas biskupińskiej majówki, która potrwa od 28 kwietnia do 6 maja, zrekonstruowane osady po zimowym letargu na nowo tętnić będą życiem. O dziejach poszczególnych stanowisk archeologicznych opowiedzą rekonstruktorzy, ubrani w stroje z różnych epok. Liczni rzemieślnicy, w tym garncarz, snycerz i złotnicy, zaprezentują swoje wyroby. To dzięki nim zobaczycie, jak dawniej wyglądały i powstawały przedmioty codziennego użytku. Przewodnim mottem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie jest „aby bawiąc uczyć, ucząc bawić”. Zgodnie z tą maksymą odwiedzający muzeum goście będą mogli nie tylko podglądać pracę twórców, ale i samemu wziąć udział w licznych warsztatach. Podczas nich prowadzący zajęcia pokażą jak własnoręcznie, wzorując się na znaleziskach archeologicznych, wykonać naczynie z gliny czy biżuterię z druciku. Dla najmłodszych przygotowano gry terenowe. Podczas biskupińskiej majówki zaprezentują się również wojownicy, którzy nie tylko pokażą, jak walczono za czasów pierwszych, historycznych władców Polski, ale również opowiedzą o swoim uzbrojeniu.  W pierwszy dzień majówki, 28 kwietnia, uczestnicy będą mogli wziąć udział w oficjalnym otwarciu wystawy pt. „Uratowane skarby podziemnego Lwowa”.

Wybierając się do Biskupina warto zabrać koce i kosze z jedzeniem. Na tych, którzy lubią piknikować, czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem oraz specjalnie przygotowana polana piknikowa. Po odpoczynku warto wybrać się w relaksujący rejs statkiem. Pływać będą: spacerowy statek „Diabeł Wenecki”, a od pierwszego maja rekonstrukcja wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”.

Na Archeologiczną Wiosnę zaprasza Muzeum Archeologiczne w Biskupinie w dniach 18.04-06.05.2018.  Muzeum w dniach imprezy czynne będzie w godzinach 10.00-18.00. Pełen program wydarzenia dostępny na stronie www.biskupin.pl. Partnerem wydarzenia jest Totalizator Sportowy Lotto.

Ceny biletów:

Normalny – 12 zł

Ulgowy* – 8 zł

Opiekunowie grup (1 na 15 podopiecznych) – wstęp wolny

Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

Koszt przewodnika – w języku polskim 80 zł, w języku angielskim/ niemieckim 150 zł

Karta Dużej rodziny:

Normalny – 8 zł

Ulgowy – 4 zł

*młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, pracownicy instytucji kultury, osoby niepełnosprawne z opiekunami

Kontakt: kasa@biskupin.pl, tel. (52) 30 25 055

Zapraszamy,

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Biskupin 17
88-410 Gąsawa

T: 509 091 695
M: filip.krauze@renesanspr.pl
WWW: www.biskupin.pl

 

PROGRAM „ARCHEOLOGICZNA WIOSNA”

 

Pokazy rzemiosł – na terenie zrekonstruowanych osad z różnych okresów dziejów, rzemieślnicy przy użyciu dawnych technik i kopii narzędzi wykonywać będą przedmioty wzorowane na znaleziskach archeologicznych oraz prezentować będą gotowe wyroby, które można będzie zakupić.

– tkactwo – na wrzecionach przędzone będą nici, a na prostych warsztatach tkackich powstawać będą tkaniny o różnych znanych w przeszłości splotach,

– farbiarstwo – gotowe tkaniny farbowane będą naturalnymi barwnikami. Pokażemy jak wiele kolorów można uzyskać używając rosnących wokół nas roślin,

– garncarstwo – sposoby lepienia naczyń z gliny przy użyciu różnych metod: wygniatania, metody wałeczkowo – paseczkowej, oraz sposób lepienia naczyń przy użyciu koła garncarskiego,

– biżuteria – zaprezentowane zostaną różne metody wykonywania biżuterii znane od najdawniejszych czasów. Prezentowane będą piękne ozdoby z brązu, srebra i złota,

– skórnictwo – ze skór zwierzęcych powstawać będą buty, pasy i torby,

– snycerka – wykonywane będą między innymi drewniane łyżki, misy i zabawki,

– kowalstwo – z żelaza kute będą wzorowane na dawnych narzędzia i metalowe elementy uzbrojenia,

– instrumenty muzyczne – można będzie nie tylko zobaczyć, jak powstawały dawne instrumenty, ale również usłyszeć ich brzmienie,

– mincerstwo – wyrób monet, które funkcjonowały w obiegu w okresie, gdy powstawało państwo polskie,

– szklane paciorki – ze szklanych pałeczek, nad prymitywnym paleniskiem powstawać będą barwne koraliki,

– wiklina – z wikliny powstawać będą kosze i koszyczki.

Rekonstrukcja obozowiska łowców i zbieraczy:

Ubrani w skóry mieszkańcy tego obozowiska pokazywać będą, jak wyglądało życie ok. 8 000 lat temu. Wyrabiać będą między innymi narzędzia z krzemienia oraz kości i rogów zwierzęcych. Pokażą, jak w prymitywnych warunkach można przygotować pożywienie i jak uszyć skórzany strój za pomocą kościanej igły.

Rekonstrukcja osady pierwszych rolników sprzed 6000 lat:

W osadzie tej spotkać można będzie mieszkańców, którzy jako jedni z pierwszych na ziemiach Polski zajmowali się rolnictwem. Zaprezentują oni, jak wyglądały narzędzia związane z uprawą ziemi. Pokażą, jak powstawały pierwsze stroje z tkanin, naczynia z gliny oraz ozdoby z miedzi.

Rekonstrukcja osady obronnej ludności tzw. kultury łużyckiej:

Mieszkańcy grodu zaproszą do swojej chaty, gdzie przy płonącym ognisku opowiedzą o trudach ich życia 2700 lat temu. Gospodarze poczęstują podpłomykiem – pieczonym na glinianych tackach prymitywnym rodzajem chleba – oraz zaprezentują, jakie stroje noszono w ich czasach.

Rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej

Zamieszkujący wioskę rzemieślnicy przybliżą, jak wyglądało życie człowieka w okresie, kiedy powstawało państwo pierwszych Piastów. W wiosce produkowany będzie dziegieć – smolista maź z kory brzozowej używana niegdyś między innymi w medycynie w leczeniu chorób skóry.

Niedaleko wioski stacjonować będą wojownicy, którzy prezentować będą broń oraz techniki walk sprzed 1000 lat. Codziennie o godz. 13:00 wojownicy zapraszają do swojego obozu na pokaz specjalny.

Pokazy kuchni dawnej

We wszystkich rekonstrukcjach odbywać się będą pokazy gotowania potraw z dostępnych

dawniej składników. Na ognisku pieczone będą podpłomyki, w glinianym piecu chleb. Gotowane

będą kasze, przygotowane wędzone sery, suszone owoce i mięsa.

Gotowych potraw można będzie spróbować. Godz. 10:00 – 18:00.

Warsztaty płatne

10:00 – 18:00 – codziennie – koszt 8 zł/os:

– paciorki z modeliny – wyrób barwnych paciorków z modeliny na wzór szklanych występujących w przeszłości. Wykonane przez uczestników zajęć ozdoby staną się własnością uczestników warsztatów,

– warsztaty garncarskie – można będzie wcielić się w rolę dawnego garncarza i własnoręcznie wykonać naczynie z gliny za pomocą najstarszych technik garncarskich. Wykonane przez uczestników zajęć wyroby staną się własnością uczestników warsztatów,

– ozdoby z druciku – na wzór biżuterii noszonej w odległej przeszłości, uczestnicy warsztatów wykonywać będą własne ozdoby. Wykonane przez uczestników zajęć wyroby staną się własnością uczestników warsztatów.

Warsztaty darmowe

Godz. 10:00 – 18:00 w poszczególne dni warsztaty darmowe:

Poniedziałek, 30 kwietnia – ozdoby z drutu – na wzór biżuterii noszonej w odległej przeszłości, uczestnicy warsztatów wykonywać będą własne ozdoby. Wykonane przez uczestników zajęć wyroby staną się własnością uczestników warsztatów,

Środa, 2 maj – warsztaty garncarskie – można będzie wcielić się w rolę dawnego garncarza i własnoręcznie wykonać naczynie z gliny za pomocą najstarszych technik garncarskich.  Wykonane przez uczestników zajęć wyroby staną się własnością uczestników warsztatów,

Piątek, 4 maj – paciorki z modeliny – wyrób barwnych paciorków z modeliny na wzór szklanych występujących w przeszłości.  Wykonane przez uczestników zajęć ozdoby staną się własnością uczestników warsztatów.

Gry i zabawy

Godz. 10:00 – 17:00

– gra terenowa – przy poszczególnych punktach, w nagrodę za poprawnie udzielone odpowiedzi, uczestnicy otrzymywać będą wskazówki, dzięki którym rozwiążą hasło. Jeśli zrobią to poprawnie, nagrodzeni zostaną certyfikatem. Kartę gry do ściągnięcia i wydruku dostępna będzie na stronie internetowej Muzeum. Warto to zrobić przed wyjazdem.

Rejs statkami

Godz. 10:00 – 18:00

W czasie majówki po wodach Jeziora Biskupińskiego można będzie wybrać się w rejs dwoma statkami. Pierwszy z nich to replika wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”, która pływać będzie od pierwszego maja. W rejs tym statkiem wybrać się można będzie z załogą wikingów, którzy przy dobrych wiatrach rozwijają żagiel, dzięki czemu statek osiąga całkiem spore prędkości.

Dla osób lubiących bardziej spokojniejsze doznania polecamy rejsy statkiem spacerowym o nazwie „Diabeł Wenecki”. Statek będzie pływał codziennie od 28 kwietnia.

Wystawa

Godz. 9:00 – 18:00

W pawilonie muzealnym można będzie obejrzeć dwie wystawy – „Świt nad Jeziorem Biskupińskim” opowiadającą o dziejach osadnictwa nad brzegiem jeziora oraz wystawę czasową „Uratowane skarby podziemnego Lwowa”, na której otwarcie zapraszamy 28 kwietnia o godz. 13:00.

Piknik przy „Diable Weneckim”

Godz. 10:00 – 18:00

W niedalekim sąsiedztwie przystani statku „Diabeł Wenecki” znajdować się będzie miejsce piknikowe z możliwością przygotowania potrawy na ruszcie wiszącym nad ogniskiem. Warto zabrać ze sobą koce i kosze z jedzeniem. Nie trzeba ich jednak nosić w czasie zwiedzania, można po nie wrócić do samochodu uprzedzając o tym portiera.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W czasie majówki możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej zadzwonić (52 30 25 055)i dokonać rezerwacji.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *