Start » Co nowego » Czy chcemy przyłączenia do Poznania?

Czy chcemy przyłączenia do Poznania?

Wyświetlono 1 407 razy
sondaż przyłączenie do Poznania_slider

Odpowiedzi mieszkańców.

Czy jest Pan/ Pani za przyłączeniem Lubonia do Poznania?

Pytanie raczej oczywiste, w świetle wypowiedzi prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, jakie ostatnio ukazywały się w środkach masowego przekazu nie tylko w Poznaniu, wywołujące szerokie dyskusje publiczne.

Na to pytanie, przy obecnym stanie wiedzy, argumentów i świadomości, czym włączenie Lubonia do Poznania będzie skutkowało, zdecydowana większość pytanych – 63% jest przeciwna. Podawano niekiedy argumenty: „Będą wyższe podatki”, „Nie po to uciekłem z Poznania”, „Dobrze jest, jak jest”, „Pogorszy się dostęp do administracji”, „Zwiększą się koszty utrzymania”, „W żadnym wypadku!”, „Tylko po co?”, „Jestem luboniakiem i nie mam zamiaru zostać poznaniakiem”, „Luboń zginie w tym Poznaniu”, „Mam nadzieję, że pani Burmistrz do tego nie dopuści”, „Absolutnie – nie”, „Wolałabym, żeby przyłączyli Poznań do Lubonia”, „Poznań szuka pieniędzy i głupich”

21% pytanych lubonian jest za takim przyłączeniem Lubonia do Poznania. Wśród komentarzy zanotowaliśmy m.in.: „Myślę, że będą wtedy lepsze drogi”, „Jeśli będzie to z korzyścią dla Lubonia”, „Czemu nie, to dobry pomysł”, „To tylko kwestia czasu – przyszłość Lubonia to dzielnica Poznania”, „Jesteśmy sypialnią i bez odpowiednich wpływów z działalności gospodarczej jesteśmy skazani na wieczną biedę”, „Może przestaniemy być wówczas najbiedniejszym miastem w Polsce”, „Wydzielić tereny osiedlowe i tylko je przyłączyć”, „Może wybudują wtedy tramwaj do Lubonia”, „Lepiej być poznaniakiem niż nic nie znaczącym lubonianinem”.

Nie miało zdania w tej sprawie 13% pytanych. Wśród dopowiedzi przeważało stawianie warunków, czy rozterki: „Jeśli przyniosłoby to korzyść Luboniowi?”, „Musiałbym to poważnie przemyśleć”, „Mam już swoje lata i dla mnie to obojętne”, „Nie wiem, na jakich warunkach”.

Wśród władzy Lubonia podobnie – zdecydowana większość 20 na 24 pytanych jest przy obecnym etapie wiedzy „przeciw” przyłączeniu Lubonia do Poznania. Nikt nie był „za” połączeniem, a czterech radnych nie miało zdania (A. Dworaczyk – wszystko zależy od warunków, P. Izydorski i T. Kołodziej – reprezentujący Nowe Centrum Lubonia, M. Samulczyk – zadeklarował, że uszanuje wolę mieszkańców).

Sondaż przeprowadzony na próbie 380 mieszkańców – uliczny przeprowadzili: Maria Wieczorek, Agnieszka Witkowska, Paweł Wolniewicz (także wśród radnych) oraz na stronie Internetowej – www.wiescilubonskie.pl – Rafał Wojtyniak.

oprac. PPR


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *