Start » Co nowego » Infrastruktura dla niepełnosprawnych – wyniki sondażu

Infrastruktura dla niepełnosprawnych – wyniki sondażu

Wyświetlono 1 512 razy

wykres_infrastryuktura_niepełnosprawni_portal

Problem przyjaznej infrastruktury: budynków użyteczności publicznej, ciągów komunikacyjnych, transportu publicznego, wrażliwości władz i służb miejskich na bolączki osób dotkniętych kalectwem itd., co jakiś czas podejmujemy na łamach niezależnej prasy Lubonia. Oto jak w 2015 r. mieszkańcy oceniają ten stan. Niech te wyniki wywołają w nas refleksję.

Zdecydowana większość 61% pytanych osób uważa, że infrastruktura w Luboniu nie jest przyjazna osobom niepełnosprawnym. Wśród komentarzy zanotowaliśmy: „Chodniki złe”, „Kpiny sobie robią”, „Krawężniki wysokie na przejściach i podjazdach”, „Szczególnie w Nowym Centrum Lubonia (NCL)”, „Mam wrażenie, że w ogóle nie myśli się o niepełnosprawnych”, „Brak podjazdów dla wózków”, „Rzadko gdzie są windy – jedynie w Pajo”, „Niby jest lepiej, ale mam wrażenie, że nadal wiele robi się bez wyobraźni i wrażliwości”, „Nie jest przyjazna dla starszych ludzi, a co dopiero dla niepełnosprawnych”, „Czy jest jakaś instytucja publiczna, co ma windę?”, „Nie byłam na wyborach, bo do Kom-Lub-u na piętro nie mogłam wejść – takie strome schody”, „Co to za pytanie, kiedy odpowiedź jest oczywista – nadzieja w nowej władzy”.

Jedynie 16% uznało infrastrukturę w Luboniu za przyjazną dla osób niepełnosprawnych. Wypowiedzi argumentowano m.in.: „Zmienia się na korzyść”, „Zwłaszcza nowe chodniki są już dobre”, „Jest lepiej, ale wiele jeszcze do zrobienia w tym zakresie”.

19% pytanych nie miało zdania w tym temacie. Dodawano niekiedy: „Nie wiem, nie znam problemów osób niepełnosprawnych”, „Ciężko powiedzieć, są miejsca gorsze i lepsze?”, „Nie znam się na tym”, „Jest średnio”.

Ciekawe wyniki sondażu zanotowano we władzach Lubonia. Wszyscy burmistrzowie (władza wykonawcza) odpowiedzieli, że infrastruktura jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie dodano, że jeszcze nie w 100% i wiele jest do zrobienia. Natomiast wśród radnych (władzy stanowiącej) jedynie dwóch (na 21) uważało podobnie jak burmistrzowie (P. Andrzejczak i P. Krzyżostaniak). Zdecydowana większość radnych – 18. uznała, że infrastruktura nie jest przyjazna niepełnosprawnym. Komentarze dodali: M. Samulczyk – „Co roku składam wnioski do budżetu na likwidację barier architektonicznych” i P. Wolniewicz – „W ostatnich trzech latach zmieniła się na lepsze”. Nie miała zdania w tej sprawie jedynie K. Frąckowiak.

Sondaż uliczny przeprowadzili: Maria Wieczorek, Agnieszka Witkowska, Paweł Wolniewicz (także wśród radnych) oraz na stronie Internetowej – www.wiescilubonskie.pl – Rafał Wojtyniak.

oprac. PPR


Komentarze (1)

  1. Rafałek pisze:

    Przed wyborami samorządowymi obiecywano nam poprawę infrastruktury dla niepełnosprawnych, a przez rok po za pomnikiem bł. Bojanowskiego nic ta ekipa nie zrobiła. Obudzą się za 3 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *