Start » Przyroda / architektura / galeria » Lepszy wróbel w garści…

Lepszy wróbel w garści…

Wyświetlono 2 793 razy

Słuchamy ich ćwierkania, patrzymy z zainteresowaniem jak myją się w piasku czy w wodzie, jak skaczą i zbierają okruchy czy nasiona.

Gdy na dworze się ściemnia, uciekają, chowają się, aby w spokoju przeczekać noc.

Ten wróbel przenocował w karmniku. Przy porannym uzupełnianiu karmy nawet się nie przebudził a potem bez problemu dał się złapać.

Rafał Wojtyniak


 

CIEKAWOSTKA:

W roku 1958 chiński przywódca komunistyczny Mao Zedong ogłosił program „Wielkiego skoku naprzód”, w ramach którego doprowadzono do zniszczenia znacznych ilości narzędzi rolniczych, które w wiejskich dymarkach przetopiono na surowe i bezwartościowe żelazo. To poskutkowało drastycznym spadkiem plonów, o który Mao Zedong obwinił wróble i rozkazał rok później wszystkim Chińczykom je wytępić. W wyniku tej akcji, podczas której wszystkie napotkane ptaki nieustannie płoszono, tak że po kilkudziesięciominutowym przebywaniu w powietrzu spadały na ziemię martwe z wycieńczenia (wróbel w normalnych warunkach nie lata nigdy dłużej niż kilka minut, zazwyczaj po krótkim locie przysiada), w ciągu kilku dni wytępiono prawie wszystkie wróble w Chinach. Skutki tych działań Chiny odczuły rok później z powodu plagi szarańczy. Ich larwy, pozbawione naturalnego wroga, rozpleniły się i wyjadły plony. W kraju zapanowała trzyletnia klęska głodu (1959-61), w wyniku której – jak się szacuje – zmarło 30 mln ludzi, głównie na chińskiej wsi, a jedną z jej przyczyn była walka z wróblami.

źródło: Wikipedia


fot. R. Wojtyniak

wróbel_w_garści_sliderwróbel_P1550173wróbel


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *