Powstanie Warszawskie wybuchło 73 lata temu i było największą akcją zbrojną zorganizowaną przez podziemie w Europie okupowanej przez Niemców. Żołnierze Armii Krajowej przez 63 dni walczyli samotnie, wykazując się ogromną odwagą i poświęceniem. Celem powstańców była wolna, niepodległa Polska. Zachowanie Powstańców było dowodem ich wielkiej godności. Każda kolejna rocznica Powstania Warszawskiego to moment, w którym wspominane są powstańcze dzieje. Jak co roku, 1 sierpnia o godz. „W” (17) mieszkańcy i ludzie przebywający w stolicy zatrzymali się na chwilę, aby oddać hołd poległym powstańcom. Byli wśród nich Lubonianie.
W pierwszym dniu sierpnia Grupa Rekonstrukcji Cywilno Militarnej Semper Fidelis tradycyjnie brała udział w obchodzonej w stolicy kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Najpierw uczestniczyła w uroczystościach na ulicy Dworkowej, na Mokotowie upamiętniając 119 rozstrzelanych przez Niemców powstańców, którzy po kapitulacji dzielnicy ewakuowali się kanałami i wychodząc z nich wpadli w ręce hitlerowców. O godzinie 17 lubonianie byli obecni na warszawskiej Starówce, natomiast trzy godziny później wraz z innymi śpiewali powstańcze piosenki na placu Piłsudskiego. Semperowcy w panterkach z biało czerwonymi opaskami poruszali się po mieście budząc sympatię i wzruszenie przechodniów. Często wyrazy sympatii okazywali im powstańczy kombatanci. Piętnastu rekonstruktorów poruszało się w kolumnie niosąc nosze. Taki marsz przez Warszawę skąpaną w słońcu (podobnie jak przed siedemdziesięciu trzema laty) dostarczył grupie wielu emocji i refleksji dotyczących zarówno historii, jak i własnych możliwości. W tej formie grupa upamiętniła powstanie po raz trzeci. Jak wspominają jej członkowie – ogromne emocje budziły spotkania z ludźmi, którzy 73 lata temu chwycili za broń walcząc o wolność. Szef grupy – Sergiusz Myszograj dziękuje rekonstruktorom i wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania historycznej inscenizacji w tak ważnym i szczególnym dla nas dniu.
Obecnie Semper Fidelis wzbogacona o warszawskie doświadczenie przygotowuje się do przeprowadzenia inscenizacji dotyczącej Wielkopolski w okresie II wojny światowej, która rozpocznie się 9 września w południe przy ul. Rzecznej nad Wartą. Poprzedzą ją działania prezentowane przez uczniów lubońskich szkół którzy przygotują tematyczne stoiska.
PAW