Start » Co nowego » Lubonianie w Warszawie o godzinie „W”

Lubonianie w Warszawie o godzinie „W”

Wyświetlono 1 184 razy

Powstanie Warszawskie wybuchło 73 lata temu i było największą akcją zbrojną zorganizowaną przez podziemie w Europie okupowanej przez Niemców. Żołnierze Armii Krajowej przez 63 dni walczyli samotnie, wykazując się ogromną odwagą i poświęceniem. Celem powstańców była wolna, niepodległa Polska. Zachowanie Powstańców było dowodem ich wielkiej godności. Każda kolejna rocznica Powstania Warszawskiego to moment, w którym wspominane są powstańcze dzieje. Jak co roku, 1 sierpnia o godz. „W” (17) mieszkańcy i ludzie przebywający w stolicy zatrzymali się na chwilę, aby oddać hołd poległym powstańcom. Byli wśród nich Lubonianie.

W pierwszym dniu sierpnia Grupa Rekonstrukcji Cywilno Militarnej Semper Fidelis tradycyjnie brała udział w obchodzonej w stolicy kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Najpierw uczestniczyła w uroczystościach na ulicy Dworkowej, na Mokotowie upamiętniając 119 rozstrzelanych przez Niemców powstańców, którzy po kapitulacji dzielnicy ewakuowali się kanałami i wychodząc z nich wpadli w ręce hitlerowców. O godzinie 17 lubonianie byli obecni na warszawskiej Starówce, natomiast trzy godziny później wraz z innymi śpiewali powstańcze piosenki na placu Piłsudskiego. Semperowcy w panterkach z biało czerwonymi opaskami poruszali się po mieście budząc sympatię i wzruszenie przechodniów. Często wyrazy sympatii okazywali im powstańczy kombatanci. Piętnastu rekonstruktorów poruszało się w kolumnie niosąc nosze. Taki marsz przez Warszawę skąpaną w słońcu (podobnie jak przed siedemdziesięciu trzema laty) dostarczył grupie wielu emocji i refleksji dotyczących zarówno historii, jak i własnych możliwości. W tej formie grupa upamiętniła powstanie po raz trzeci. Jak wspominają jej członkowie – ogromne emocje budziły spotkania z ludźmi, którzy 73 lata temu chwycili za broń walcząc o wolność. Szef grupy – Sergiusz Myszograj dziękuje rekonstruktorom i wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania historycznej inscenizacji w tak ważnym i szczególnym dla nas dniu.

Obecnie Semper Fidelis wzbogacona o warszawskie doświadczenie przygotowuje się do przeprowadzenia inscenizacji dotyczącej Wielkopolski w okresie II wojny światowej, która rozpocznie się 9 września w południe przy ul. Rzecznej nad Wartą. Poprzedzą ją działania prezentowane przez uczniów lubońskich szkół którzy przygotują tematyczne stoiska.

PAW


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *