Start » Co nowego » Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli

Wyświetlono 1 663 razy

6 stycznia ok godziny 14 spod kościoła św. Jana Pawła II wyruszył orszak Trzech Króli. Wydarzenie zostało zorganizowane przez lubońskie parafie oraz Miasto Luboń. Nasze miasto w ostatniej chwili dołączyło do innych polskich miast, które organizują podobne orszaki.

Najważniejsze postacie – królów – były odgrywane przez wikariuszy lubońskich parafii (również Herod). Siostry zakonne zorganizowały słonia oraz wielbłąda, a na Wzgórzu Papieskim pośród murów ze słomy, oczekiwała Święta Rodzina. Na przedzie orszaku poruszała się gwiazda betlejemska, która prowadziła królów do celu.

Niektóre dzieci również były przebrane za królów, a każdy uczestnik mógł otrzymać okolicznościową koronę. Liczbę uczestników orszaku można określić uzmysławiając sobie jak długi jest chodnik od ronda Żabikowskiego do ul. Łącznik – na taką bowiem długość rozciągnięty był orszak. Wzgórze Papieskie przeżywało w międzyczasie prawdziwe oblężenie miłośników sanek i innych zimowych sportów. Część z tych osób zaciekawiona również dołączyła do orszaku.

Po złożeniu darów u stóp Dzieciątka, głos zabrał dziekan dekanatu lubońskiego ks. Roman Kubicki oraz burmistrz Małgorzata Machalska, która wyraziła nadzieję na jeszcze bardziej rozbudowany orszak w przyszłym roku – z każdego lubońskiego kościoła oddzielnie, aż do spotkania w okolicy Stajenki Betlejemskiej. Po zakończeniu, najmłodsi uczestnicy orszaku otrzymali słodycze.

Trasę orszaku zabezpieczała Straż Miejska.

Rafał Wojtyniak


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *