Start » Slider » Rajd i wykład dla Uniwersytetu III Wieku

Rajd i wykład dla Uniwersytetu III Wieku

Wyświetlono 1 265 razy

Spacer po łęgach

Uczestnicy i sympatycy Sekcji Turystyki Pieszej i Krajoznawstwa Lubońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie Koła PTTK nr 2 „Lubonianka” udali się 12 kwietnia na wycieczkę krajoznawczą do Rogalinka i spacer po łęgach rogalińskich. Wyruszyliśmy autobusem z placu E. Bojanowskiego w Luboniu przez Puszczykowo i Mosinę. Do Rogalinka przyjechaliśmy ok. godz. 10.30. Świeciło słońce, a nad łąkami wznosiły się mgiełki. Po mokrej łące zdążaliśmy czerwonym szlakiem w stronę Warty do przystani kajakowej Jana Pawła II. Łęgi Rogalińskie są ostoją wielu ptaków i najbardziej znaną częścią Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Słyną z wielowiekowych dębów, będących pomnikami przyrody. Podczas wędrówki towarzyszyły nam zadrzewienia śródpolne i wszechobecny śpiew ptaków. W szuwarach na wodzie, w gnieździe, para łabędzi wysiadywała jaja. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Przystań Jana Pawła II na łęgach rogalińskich powstała z inicjatywy małżeństwa Szablewskich z Rogalinka. Jej otwarcie odbyło się we wrześniu 2006 r. Z przystani mogą korzystać kajakarze, żeglarze i motorowodniacy. Warta jest przystosowana do uprawiania turystyki wodnej – jest przyjazna i dostępna. Przez Rogaliński Park Krajobrazowy płynie łąkami i lasami, a jej linia brzegowa jest nieuregulowana, przez co jest niezwykle malownicza i urokliwa.

Po spacerze udaliśmy się do Pracowni Artystycznej położonej przy ul Kościelnej w Rogalinku. Jej patronem jest Towarzystwo Przyjaciół Dębów Rogalińskich, a założycielką i instruktorem artystka i malarka – Lucyna Smok. Tutaj odbyły się zajęcia plastyczne dla słuchaczy LUTW. Pod kierunkiem pani Lucyny wykonywano ozdoby wielkanocne. Gęsie jaja malowano farbami akrylowymi i zdobiono techniką decoupag. Pani Lucyna udzielała każdemu rady i odsłaniała nieznane nam techniki zdobienia. Okazało się, że nasi studenci są niezwykle utalentowani.

„Bezkrwawe łowy”

27 kwietnia odbył się rajd pieszy „Bezkrwawe łowy” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Klub Seniora w Komornikach. Wzięło w nim udział około 40 osób, w tym kilkanaście z Lubonia. Wśród nich byli słuchacze i uczestnicy Lubońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Spotkaliśmy się przed Domem Kultury w Rosnówku, skąd udaliśmy się na trasę, która prowadziła przez malownicze zakątki Wielkopolskiego Parku Narodowego. Po przejściu drogi krajowej Poznań-Wrocław zielonym szlakiem od stacji Trzebaw-Rosnówko ruszyliśmy leśnym duktem wzdłuż jeziora Małego w kierunku Jarosławca, by dotrzeć na parking i plaże nad jeziorem. Tutaj był krótki postój i chwila refleksji. Wędrowaliśmy w szczególnym dniu kanonizacji Papieża-Polaka Jana Pawła II. Karol Wojtyła był także turystą i Honorowym Członkiem PTTK. W samo południe nad brzegiem jeziora Jarosławieckiego wspominaliśmy jego życie i dokonania oraz odśpiewaliśmy jego ulubioną „Barkę”. Budząca się do życia przyroda mieniła się różnymi odcieniami zieleni i dźwięczała śpiewem ptaków, które można było obserwować. Po zrobieniu kilkukilometrowej pętli, rajd zakończyliśmy w świetlicy w Rosnówku przy grzanych kiełbaskach, herbacie i kawie, przygotowanych przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Maria Grześko odczytała oryginalny list Karola Wojtyły z 27 maja 1969 r. do jej stryja Karola Czubryja – księdza kanonika, kapelana Sióstr Karmelitek Bosych w Krakowie, który był przyjacielem papieża, podpisany przez kardynała Karola Wojtyłę. Jeszcze raz odśpiewaliśmy „Barkę” oraz „Góralu czy ci nie żal” i pełni zadumy udaliśmy się do domów. W rajdzie wzięło udział około 40 osób. Kolejne spotkanie na szlaku 25 maja o godz. 10 na XI Rajdzie „Śladami Historii” przy „Ogrodzie Pamięci” w Komornikach (Szlak Jana Pawła II i Stanisława Nowaka).

Maria i Jan Błaszczakowie

Wykład dla sekcji bibliotecznej

31 marca odbył się pierwszy wykład z cyklu „Architektura i urbanistyka historycznego Poznania” dla sekcji teatralno-literacko-bibliotecznej LUTW. Przez dwie godziny Dorota Molińska – pracownik naukowy UAM w Poznaniu – opowiadała o kolekcjonerstwie i mecenacie artystycznym wielkopolskich rodów ziemiańskich w XIX w. Wykład był ilustrowany ciekawym materiałem multimedialnym, co z pewnością ułatwiło przyswojenie przekazywanej wiedzy.   (BM)

Poznań średniowieczny

Był tematem drugiego wykładu z cyklu „Architektura i urbanistyka historycznego Poznania” Doroty Molińskiej, który odbył się w bibliotecznej „Galerii na Regale” 14 kwietnia. Tym razem słuchacze zapoznali się z ciekawą historią poznańskiej architektury oraz wysłuchali interesujących opowieści o ludziach i zdarzeniach z nią związanych.   (BM)

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

fot. Maria Błaszczak

 

opublikowano „Wieści Lubońskie” maj-2014


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *