Start » Historia » Rozpoznajemy lubońskie zdjęcia

Rozpoznajemy lubońskie zdjęcia

Wyświetlono 854 razy

Kolejne zdjęcie w cyklu „Z lamusa”, jakie przedstawiamy z prośbą o pomoc w rozpoznaniu, to opublikowane w „Orędowniku” – ilustrowanym dzienniku narodowym i katolickim – 22 marca 1938 r., na pierwszej stronie przy artykule „Proces mordercy śp. ks. proboszcza Streicha”.

Świadkowie
Zdjęcie przedstawia: Dzieci lubońskie, które były świadkami zamordowania śp. ks. proboszcza Streicha i w tym charakterze zostały wezwane na proces. Fotografię wykorzystamy w najbliższym „Roczniku Historycznym Lubonia” – tom 4 jako ilustrację rozdziału pt. „Sprawa księdza Streicha na łamach prasy” będącego pierwszą publikacją pracy magisterskiej Małgorzaty Pryjdy, obronionej w 1995 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dziś dzieci ze zdjęcia, jeśli żyją, mają ponad 80 lat. Spróbujmy w rodzinach i wśród rówieśników wspólnym wysiłkiem rozpoznać, kto jest na zdjęciu. Osoby mogące pomóc, prosimy o kontakt z redakcją lub nr. tel. 609 616 277. Liczymy też na inne historyczne zdjęcia z Lubonia, które „uśpione” leżą w Państwa szufladach czy albumach, może przy okazji świąt Bożego Narodzenia będziecie je przeglądać i wspólnie wspominać dawne czasy. Dajmy starym zdjęciom drugie życie i podzielmy się z młodszym pokoleniem, które powinno poznawać lokalną historię ludzi, miejsc i wydarzeń. Za pomoc w rozpoznaniu, dla chętnych, w nagrodę oferujemy reprodukcję.
(R)

001 Streich (01) Orędownik 67  22-03-1938 dzieci_portal

Kto rozpoznaje dzieci ze zdjęcia – świadków zamordowania ks. Stanisława Streicha? Czekamy – zadzwoń do redakcji „WL” lub – 609 616 277

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *