Start » Ludzie / wywiady » Stypendystka Agnieszka Wojtowicz

Stypendystka Agnieszka Wojtowicz

Wyświetlono 1 326 razy

Kim są, co robią, jak spożytkowują nagrody pieniężne, którymi zostali wyróżnieni przez miasto

Kolejną młodą osobą, której Urząd Miasta przyznał w 2013 r. stypendium (150 zł przez 10 miesięczny) jest Agnieszka Wojtowicz. Jako jedyna otrzymała stypendium artystyczne.

Ma 13 lat. Naukę kontynuuje w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. M. Karłowicza. Jej przygoda ze skrzypcami rozpoczęła się za sprawą taty, który zawodowo gra na nich w orkiestrze Polskiego Radia „Amadeus”. Agnieszka była wtedy 6-latką i, jak to mała dziewczynka, początkowo nie miała cierpliwości do tego instrumentu. Dziś z uśmiechem na ustach mówi: Teraz już wiem, że jeśli chcę być dobra, to muszę ćwiczyć. W szkole uczy się także gry na fortepianie. Skrzypcom poświęca minimum 2 godziny dziennie, ale przed konkursami ćwiczy dużo więcej. Nie są to jakieś specjalne przygotowania, ale po prostu bardziej intensywne. Nasza stypendystka ma dużą konkurencję. W jej wieku jest wielu uzdolnionych młodych ludzi. Na konkursach jury ocenia ich, wystawiając punkty. Maksymalnie mogą zdobyć 25. Uczestnik gra sam bądź z akompaniamentem. Konkursy są teraz dla lubonianki priorytetem i największym wyzwaniem. Najbliższe plany na przyszłość to jak najlepszy wynik w Konkursie im. Telemanna, który niebawem odbędzie się w Poznaniu.

Wbrew pozorom stypendium jest bardzo ważne nie tylko dla sportowców. Agnieszce bardzo przydaje się wsparcie miasta, gdyż pieniądze może przeznaczyć na dodatkowe kursy, nowe struny. Planuje także zakup lepszych skrzypiec. Ogromną pomocą jest także stypendium przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, które stanowi ogromne wyróżnienie i sukces. Inne osiągnięcia lubonianki to: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Cieszynie oraz II – w konkursie „Młody Paganini”. Jej ulubieni kompozytorzy to Henryk Wieniawski, Max Bruch (jego koncert grała podczas tegorocznej gali Siewcy w Luboniu) oraz Niccolo Paganini i Jean Sibelius. Inspirują ją Maxim Vengerov (rosyjski skrzypek i dyrygent) oraz Soyoung Yoon (Koreanka, laureatka konkursu im. Henryka Wieniawskiego z 2011 r.).

Na co dzień Agnieszka jest uśmiechniętą, spokojną dziewczyną, która lubi spędzać czas z rówieśnikami i podróżować. Niezwykła może wydawać się jej pasja do nauki. Ulubionymi przedmiotami szkolnymi Agnieszki są fizyka i historia. Poza tym interesuje się fotografią, lubi też słuchać muzyki, co ciekawe, nie tylko klasycznej.

Na razie widzi siebie w przyszłości tylko jako skrzypaczkę. Nie wyobraża sobie życia bez ukochanego instrumentu. Stale dąży do coraz lepszej gry i wyników. Ma nadzieję, że wysiłek i ciężka praca pozwolą, by spełniły się jej marzenia. Jednym z nich jest występ w konkursie im. Henryka Wieniawskiego. Start w nim jest realny, dlatego tym bardziej trzymajmy kciuki za naszą zdolną artystkę!

Przykład Agnieszki świetnie pokazuje, że zdobywanie laurów na prestiżowych konkursach muzycznych nie jest proste. Jej wysiłek można przyrównać do sportowców, bo w obu tych dziedzinach, wydawałoby się odległych, liczy się ciężka praca, wytrwałość oraz talent. Ważna jest też pasja, która pobudza do działania i podtrzymuje na duchu.

Maria Wieczorek i Agnieszka Witkowska

opublikowano „Wieści Lubońskie” marzec-2014

Agnieszka Wojtowicz – Stypendystka Lubonia – wystąpiła na ostatniej gali konkursu Siewca Roku – patrz str. 36   fot. Agnieszka Witkowska

Agnieszka Wojtowicz – Stypendystka Lubonia – wystąpiła na ostatniej gali konkursu Siewca Roku – patrz str. 36 fot. Agnieszka Witkowska

Trofea utalentowanej skrzypaczki   fot. Agnieszka Witkowska

Trofea utalentowanej skrzypaczki fot. Agnieszka Witkowska


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *