Start » Co nowego » Święto Dziękczynienia w kowbojskim miasteczku

Święto Dziękczynienia w kowbojskim miasteczku

Wyświetlono 1 538 razy

Święto Dziękczynienia obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621roku. Osadnicy z Europy podziękowali wtedy Panu Bogu za przetrwanie srogiej zimy na amerykańskiej ziemi. Wraz z pomagającymi im Indianami uczcili pierwsze obfite zbiory i udane plony.

Zrzeszeni członkowie i sympatycy Kowbojskiego Miasteczka w Luboniu kultywują raz w roku, to ważne wydarzenie aby przekazać młodemu pokoleniu oraz wszystkim zainteresowanym amerykańską historią dotyczącą jej kolonizacji przez białych przybyszy z Europy. Razem z gośćmi obchodziliśmy ten spektakularny dzień 12 listopada br.

Kobiety zaprezentowały się w pięknych stylowych strojach Indianek, a mężczyźni w kawaleryjskich mundurach i ubraniach typowych osadników. Kawalerzyści Północy i Południa maszerując w paradzie zachęcali obserwatorów aby dołączyli do wojskowej kolumny, a następnie przy hymnach oddawali honory flagom manifestując swoją przynależność do konkretnego regionu. Została przeprowadzona krótka upozorowana wojna kolonistów i żołnierzy z czerwonoskórymi tubylcami Ameryki, która zakończyła się rozejmem i wypaleniem fajki pokoju na znak przyjaźni.

Chętne osoby wzięły udział w Indiańskim weselu syna miejscowego szeryfa z córką wodza oraz powitali ich narodzone dziecko. Popularnością cieszył się Indiański taniec zwany- „Kulawym”, który zmobilizował uczestników do wspólnej zabawy. Indianki Twarda Skała i Rwąca Rzeka z plemienia Płonąca Strzała przeprowadziły rytuał oczyszczenia duszy i ciała, wypędzając  złe moce i choroby za pomocą unoszącego się dymu z muszli palących się  czterdziestu ośmiu ziół. Przystąpiliśmy do uczty i konsumpcji potraw przyniesionych przez biesiadników.

Zbigniew Henciel


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *