Start » Komunikaty » Tabliczka dla powstańca wielkopolskiego

Tabliczka dla powstańca wielkopolskiego

Wyświetlono 3 881 razy

Od 2009 r. Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu (Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych) prowadzi akcję stawiania na grobach powstańców wielkopolskich jednakowych, kamiennych tabliczek wskazujących na miejsce spoczynku uczestników zwycięskiego zrywu 1918-1919. Ponieważ przedsięwzięcie realizowane jest ze środków miasta Poznania, do niedawna dotyczyło jedynie cmentarzy poznańskich. Tabliczki na mogiły powstańców pochowanych poza Poznaniem można było otrzymać odpłatnie (koszt ok. 270 zł), co rodziny odczytywały jako dyskryminację. Również do nas dotarł sygnał w tej sprawie z Lubonia (dotyczy powstańca pochowanego na cmentarzu w Żabikowie).

Jak się dowiedzieliśmy w Muzeum, w listopadzie br., z inicjatywy Klubu Kibiców Lecha Poznań, powstał pomysł fundowania tabliczek dla powstańców pochowanych poza metropolią ze środków, które klub gromadzi podczas zbiórek przeprowadzanych na cmentarzach wielkopolskich 1 listopada i w Dzień Zaduszny na renowację mogił uczestników zrywu 1918-1919 (takie akcje, w br. i wcześniej, przeprowadzono również na cmentarzu w Żabikowie). Na początek Klub Kibiców sfinansuje 50 tabliczek.

Do Muzeum Powstania Wielkopolskiego (budynek Odwachu, Stary Rynek 3) należy dostarczyć dokumenty powstańca, które placówka potwierdzi, oraz podać lokalizację mogiły. Odbiór (prawdopodobnie w Muzeum) i montaż tabliczki będzie w zakresie wnioskującego.

HS

tabliczka mogila powstaniec wlkp_portal

Tabliczka, którą Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 umieszcza na cmentarzach w Poznaniu, a wkrótce również w województwie wielkopolskim


Komentarze (1)

  1. Włodek pisze:

    Jak duże są wymiary tabliczki Powstańca Wielkopolskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *