Start » Wydarzenia » U Tip- Topka Odkrywcy

U Tip- Topka Odkrywcy

U Tip- Topka Odkrywcy
Wyświetlono 1 846 razy

W marcu podsumowaliśmy działania podjęte w ramach ogólnopolskiej akcji, organizowanej przez „Akademię Zdrowego Przedszkolaka” pod hasłem: „Odporność wzmacniamy, bo o zdrowe żywienie i higienę dbamy”. W czasie zajęć związanych z tą tematyką dzieci przekonały się, że odżywianie, higiena, aktywny tryb życia, przeciwdziałanie chorobom mają wpływ na nasze zdrowie. Spotkaliśmy się m.in. z fryzjerem, lekarzem, odwiedziliśmy aptekę i gabinet stomatologiczny. Pani Agnieszka z Ogrodu Ekologicznego „Gładysiakowie” pomogła nam zgłębić tajemnice miodu i marchewki. Przypomnieliśmy sobie o piramidzie żywienia i jedzeniu zdrowych produktów. Tydzień o higienie podsumowaliśmy spotkaniem „Dbajmy o czystość”, w którym wszystkie grupy zaprezentowały kolegom piosenki, wierszyki, tańce i krótkie scenki związane z tym tematem.

W marcu odwiedziło nasze przedszkole wielu ciekawych gości. Jacek Pałasiewicz z Ministerstwa Motyli zaprezentował nam różne zwierzątka, które mogliśmy dotknąć, pogłaskać, wziąć do ręki. Bezpośrednie obcowanie ze zwierzętami wywołało w dzieciach wiele różnych emocji. Przedstawicielka Poczty Polskiej – Anna Plewa – opowiedziała dzieciom historię znaczka pocztowego. Różne ich serie, związane z Polską, bajkami i inne, przedszkolaki obejrzały w formie prezentacji multimedialnej. Kolejnym gościem był znany polski lekkoatleta – Marcin Urbaś (mistrz Polski w biegach na 100 i 200 m, a także mistrz Europy na 200 m), opowiadał dzieciom o swojej przygodzie ze sportem, o tym jak wpłynął on na jego życie, zachęcał dzieci do aktywności fizycznej i opowiadał o Akademii kreatywnego futbolu, z którą jest związany. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” prezentował dzieciom dowcipne opowiadania G. Kasdepke. Gościliśmy też przedstawicieli Uniwersytetu III Wieku. Przybyli do nas z przedstawieniem pt. „Nowa bajka o szczęściu”. Humor, zwroty akcji, świetna gra aktorów sprawiły, że dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły akcję i czasem były zaskoczone jej przebiegiem.

21 marca Nastia Cieszyńska i Hania Matusiak, z grupy starszaków reprezentowały nasze przedszkole w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Przedszkolnej „Muzyczna Kraina Przedszkolaka” w Gnieźnie. Obie zaprezentowały się bardzo dobrze, przywiozły dyplomy i pamiątki z pierwszej stolicy Polski.

Grupa starszaków odwiedziła gabinet stomatologiczny „Lubdent”, przy ul. Wschodniej. Przedszkolaki poznały możliwości i funkcje różnych narzędzi i przyrządów, służących do leczenia zębów i diagnostyki. Otrzymały wyczerpujące odpowiedzi na pytania, a na zakończenie dostały książeczki na temat higieny jamy ustnej i kolorowe naklejki. Bardzo dziękujemy Katarzynie Kuczko-Sułek i jej asystentce za ciekawe spotkanie w gabinecie.

20 marca w przedszkolnym ogrodzie witaliśmy wiosnę. Dzieci zapoznały się najpierw z obrzędami, towarzyszącymi nowej porze roku, które praktykowali nasi przodkowie. Później w kolorowym pochodzie wędrowaliśmy po naszym ogrodzie, grając i krzycząc, przepędzaliśmy zimę. Na końcu spaliliśmy wykonane w grupach marzanny. Mamy nadzieję, że pożegnaliśmy zimę na dobre.

W poszukiwaniu wiosny dwie grupy wybrały się do Ogrodu Ekologicznego „Gładysiakowie” we Wirach. Zobaczyliśmy pierwsze wiosenne kwiaty, rosnące już pięknie zboża, zaobserwowaliśmy pączki liści i kwiatów na drzewach, rozmawialiśmy o ptakach, które można usłyszeć lub zobaczyć wiosną, Dowiedzieliśmy się też, co oznacza tajemnicza nazwa „topinambur”, którego bulwę każde dziecko dostało do domu. Na zakończenie wspólnym śpiewem pożegnaliśmy zimę.

M.M.

Przedszkolaki w trakcie spotkania "Dbajmy o czystość" fot. M. Wiciak

Przedszkolaki w trakcie spotkania „Dbajmy o czystość” fot. M. Wiciak

Hania i Nastia na konkursie w Gnieźnie fot. P. Matusiak

Hania i Nastia na konkursie w Gnieźnie fot. P. Matusiak

Powitanie wiosny przez dzieci fot. M. Michalska

Powitanie wiosny przez dzieci fot. M. Michalska

 

Przedszkolaki w Ogrodzie Ekologicznym fot. M. Michalska

Przedszkolaki w Ogrodzie Ekologicznym fot. M. Michalska

Tym razem to Luboński Uniwersytet III Wieku wystąpił przed dziećmi   fot. M. Michalska

Tym razem to Luboński Uniwersytet III Wieku wystąpił przed dziećmi fot. M. Michalska


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *