Projekt
W ramach partnerskich spotkań w realizowanym projekcie „Comenius” – „Działać dla przyszłości” – uczniowie odwiedzili El Puerto de Santa Maria w Hiszpanii, miesiąc później zostali przyjęci przez Liceum Voltaire’a w Orleanie.
Wizyta partnerska
W ramach wizyt partnerskich projektu „Comenius” – „Działać dla przyszłości”, realizowanego przez nasze gimnazjum i szkoły z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii i Włoch, grupa uczniów i nauczycieli przebywała w dniach 6-12 kwietnia w niemieckim Erkelenz. Tematem przewodnim była lokalna ekonomia każdego z partnerów projektu. Uczniowie przedstawiali prezentacje podczas wspólnych zajęć, natomiast dodatkowo zobaczyliśmy miejsca, o których w swoim wystąpieniu mówili Niemcy: odkrywkową kopalnię węgla brunatnego Garzweiler oraz elektrownię Niederaussem. O ekonomii i polityce energetycznej Unii Europejskiej i Erkelenz dowiedzieliśmy się od urzędników pracujących w Brukseli i w miejscowym urzędzie miasta. Poznaliśmy sposoby dbania o środowisko i racjonalnego wykorzystania energii, zwiedziliśmy dom pasywny. W programie znalazły się też spotkania i zajęcia integracyjne, zwiedzanie Erkelenz oraz wizyta w Akwizgranie. M. Madajczyk-Głowacka
Współpraca
9 kwietnia grupa uczniów pod opieką Anny Czerwińskiej wzięła udział w wykładach organizowanych przez Wydział Nauk Społecznych UAM w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki. Wykłady były różnorodne i interesujące, a dotyczyły tematów z zakresu filozofii i etyki.
Olimpiada
12 kwietnia odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego. 60 naszych uczniów pisało test zawierający zagadnienia gramatyczno-leksykalne. Do drugiego etapu zakwalifikowali się: Joasia Czyżak, Iga Skrzypczak, Katarzyna Tomczak, Wiktor Jankowski, Patrycja Motała, Julia Skotarczak, Marysia Nowak, Aaron Ciesielski, Krzysztof Walczak, Krzysztof Fons, Witold Taisner, Fryderyk Filipowski, Zosia Lenartowicz, Patryk Matusiak, Dominka Szymanda, Dagmara Jaśkowiak, Jędrzej Friska, Joasia Targońska, Julia Stachowiak, Julia Mullak, Marta Rolska, Damian Grześ, Kamila Malinowska, Zuzanna Budzyńska, Adrianna Prałat, Damian Dankowski, Filip Pawlak, Olga Augustyniak i Juliusz Kończal.
Podsumowanie
14 kwietnia w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. M. Karłowicza zwycięzcy wojewódzkich konkursów przedmiotowych odebrali zaświadczenia i nagrody. Naszą szkołę reprezentowali Gabrysia Graś – laureatka Wojewódzkiego Konkurs Historycznego, Joanna Czyżak – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego i Jakub Lesiński – laureat Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej.
Drugie miejsce
15 kwietnia w Kostrzynie Wlkp odbył się 37. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Nasza drużyna zajęła 2. miejsce. Szkołę reprezentowali: Dobrawa Walla (1 h), Weronika Kowalczyk (2 f), Paulina Zimlińska (2 g) i Mikołaj Jakubowski (2 e). Uczniami opiekował się Krzysztof Dzydzan. Konkurs składał się z części teoretycznej (pytania testowe dotyczące ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy) oraz praktycznej, w której należało udzielić pierwszej pomocy, wykazać się umiejętnościami jazdy na rowerze po miasteczku ruchu, a także pokonać rowerowy tor przeszkód.
Posłowie
17 kwietnia ogłoszono listę osób z całej Polski zakwalifikowanych do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Posłami z naszej szkoły zostali Marta Pawlak (2 a) i Jakub Lesiński (3 e). Zorganizowali i przeprowadzili debatę poświęconą Unii Europejskiej z udziałem ekspertów, uczniów, nauczycieli i dyrekcji naszej szkoły.
Konkurs
Gimnazjaliści z kl. 1 g: Olga Augustyniak, Wiktor Jankowski, Jakub Woźniak i Jędrzej Friska wzięli udział w konkursie dla miłośników j. angielskiego „Mosina Wodziczko English Competition 2014”. Celem konkursu była weryfikacja kompetencji językowych gimnazjalistów w zakresie znajomości słownictwa i mówienia. Nasi pierwszoklasiści w indywidualnym współzawodnictwie z reprezentantami klas trzecich z innych szkół powiatu poznańskiego uzyskali każdy ex equo trzeci w kolejności wynik konkursu.
Dzień Języka Polskiego
Na przerwach uczniowie słuchali wierszy polskich poetów w niecodziennym wykonaniu. Różne aranżacje sprawiły, że klasyka polskiej poezji stała się dla młodzieży bardziej dostępna. Dezerter, Trzeci Wymiar, Ankh, Justyna Steczkowska, Czesław Śpiewa, Anna Szałapak – to tylko niektórzy wykonawcy, którzy umilali czas młodzieży. Uczniom najbardziej spodobała się „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza wykonana przez Trzeci Wymiar. Na długiej przerwie młodzież brała udział w kalamburach, prezentując i odgadując hasła związane np. z lekturami. Natomiast na dziedzińcu szkolnym, w bibliotece i w świetlicy polonistki przeprowadziły konkursy kaligraficzne i językowe. Młodzież rozwiązywała krzyżówki, układała słowa z liter danego wyrazu, pisała tekst pod dyktando. Podczas Dnia Języka Polskiego uczniowie podziwiali zdjęcia rówieśników, biorących udział w konkursie „Czytam, więc jestem. Jestem, bo czytam”.
Po niemiecku
Nauczycielki: Justyna Szczodrak i Joanna Wojciech zorganizowały Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim. Podczas tegorocznej edycji uczniowie mieli do wyboru baśnie braci Grimm. Zwycięzcą został Patryk Matusiak (3 c) za ciekawą i bezbłędną prezentację „Jasia i Małgosi”, 2. miejsce zajęli ex aequo Karolina Pawłowska, Damian Grześ oraz Fryderyk Filipowski (3 a), a 3. – Katarzyna Kubacka (2 c) oraz Bartosz Płóciennik (1 g).
Zdrowie
W ostatnich dniach kwietnia grupa j. angielskiego zorganizowała projekt „Slow Food, Slow Life”. Rozpoczęliśmy od audycji poświęconej tematyce prozdrowotnej i sprawdziliśmy, ile osób miało czas na przygotowanie zdrowego śniadania. Później 37 uczniów udało sie wraz z Romaną Kłos, Katarzyną Wilińską-Jóźwiak i Hanną Pordąb do klubu „Fabryka Formy”. Tam mieliśmy zajęcia z profesjonalnym trenerem, ćwiczyliśmy w strefie cardio i wolnych ciężarów oraz rozmawialiśmy z dietetykiem o zasadach zdrowego odżywiania.
Serce
27 kwietnia papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym. To bardzo ważny dzień dla wszystkich Polaków i dla nas, uczniów szkoły noszącej Jego imię. Chcąc pokazać ogromny szacunek i podziw dla Patrona, poszczególne klasy przyniosły kawałki czerwonej tkaniny, z której zostało uszyte wielkie serce. Wyeksponowaliśmy je w holu szkoły, obok cytatów z wypowiedzi Jana Pawła II.
Ekologia
Drużyna z naszego gimnazjum: Andrzej Ziemnicki (2 d), Patrycja Leśniewska (2 e) i Mariusz Dotka (2 d) zajęła 5. miejsce w finale V Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Kochajmy nasze małe ojczyzny”.
opublikowano „Wieści Lubońskie” maj-2014