Start » Co nowego » Zabawa na 102!

Zabawa na 102!

Wyświetlono 1 063 razy

Kolędowanie to jedna z piękniejszych polskich tradycji świąt Bożego Narodzenia, a kolędowanie w góralskim klimacie dodatkowo nadaje temu okresowi niepowtarzalnej, swojskiej atmosfery. Luboń gościł najpopularniejszych w Polsce śpiewających braci górali – Pawła i Łukasza Golców oraz ich zespół

Kultywując wyjątkowy świąteczny zwyczaj Luboń miał 12 stycznia przyjemność gościć Golec uOrkiestrę, która razem z wypełnioną po brzegi halą śpiewała najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki, a także swoje największe przeboje. Braci Łukasza i Pawła Golców przedstawiać nie trzeba, są to jedni z najbardziej rozpoznawalnych bliźniaków w Polsce, którzy swoją muzyką bawią pokolenia Polaków od 20 lat. Do Lubonia zawitali po raz kolejny, w 2014 roku grali i śpiewali podczas Dni Lubonia.

Koncert Golców rozpoczął się kilka minut po godz. 19 tradycyjnym gwarowym winszowaniem w połączeniu z sypaniem owsem i piękną kolędą „Gore gwiazda”. Następnie publiczność mogła wysłuchać takich kolęd, jak „Wśród nocnej ciszy”, „Anioł pasterzom mówił” czy „Oj maluśki, maluśki”. Golec uOrkiestra zaprezentowała także swoje autorskie kolędy. Moje serce zdecydowanie zdobyła ta pt. „Łokarynki, fujarecki”.

O ile pierwsza część koncertu przebiegała w błogim, nastrojowym, świątecznym klimacie, tak po przejściu do repertuaru „świeckiego”, jak to powiedział Łukasz Golec, zaczęło się dziać. Publiczność wstała z miejsc i praktycznie do końca koncertu wspólnie z zespołem śpiewała ich najbardziej znane hity, takie, jak „Lornetka”, „Ściernisco” czy „Słodycze”. Bawili się wszyscy od najmłodszych po najstarszych i nikt mi nie wmówi, że muzyka nie łączy pokoleń. Koncert skończył się odśpiewaniem jubilatom „sto lat” (zespół zaczął w 2018 r.20. sezon sceniczny), a chwilę później artyści wyszli, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia i rozdać autografy.

Frekwencja w LOSiR-ze dopisała, hala była wypełniona maksymalnie, a zgromadziło się w niej ponad 1000 osób. O samych braciach Golec można mieć różne zdanie, obecnie są obiektem różnych memów i filmików, jedni się śmieją, inni podziwiają, a jeszcze inni krytykują, ale na własne oczy widziałam, jak ludzie dobrze się bawią przy ich muzyce.

Zgromadzona publiczność została dodatkowo poinformowana o tegorocznych wydarzeniach artystycznych i kulturalnych w Luboniu. Podczas Gali Siewcy, która odbędzie się 9 lutego, główną gwiazdą będzie Stanisław Soyka, z kolei na Dniach Lubonia wystąpią zespół „Enej” oraz „Sound’n’Grace”.

Kończąc, cytujemy Golców i życzymy Państwu na ten Nowy Rok:

„Cobyście byli zdrowi i weseli

Jako w niebiosach świenci janieli

Tak to Boze dej”.

 

Maria Wieczorek


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *