Start » Co nowego » „Zbieramy Krew dla Polski” – akcja w Luboniu

„Zbieramy Krew dla Polski” – akcja w Luboniu

Wyświetlono 1 580 razy
Akcja ZkdP 2015

Akcja „Zbieramy krew dla Polski”

6 sierpnia w ramach VIII edycji kampanii sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché oraz Polskiego Czerwonego Krzyża – „Zbieramy Krew dla Polski”, swoją krew dla pacjentów okręgowych szpitali będą mogli oddać mieszkańcy Lubonia.

 

Podziel się krwią i uratuj życie!

 

Kiedy?            6 sierpnia 2015 r., godz. 10:00-15:00

Gdzie?            ul. Żabikowska 53A (parking przed supermarketem Intermarché)

 

Krew w Luboniu będzie można oddawać w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK), zaopatrzonym specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi.

– Personel medyczny wykonujący zabiegi w tego typu ambulansach korzysta z takiego samego jednorazowego sprzętu, jak w stacjonarnych placówka publicznej służby krwi. Nie należy obawiać się również samego zabiegu: ból ukłucia jest znikomy, a niepożądane objawy po poborze krwi zdarzają się niezmiernie rzadko. Warto przy tym mieć na uwadze, że każda jednostka krwi jest na wagę złota – zachęca Sławomir Kaczyński, Przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

Możesz oddać krew jeśli:

 • masz nie mniej niż 18 oraz nie więcej niż 65 lat,
 • ważysz co najmniej 50 kg,
 • cieszysz się dobrym zdrowiem.

 

Ważne!

 • Na dzień przed oddawaniem krwi powstrzymaj się od spożywania alkoholu!
 • Na kilka dni przed powstrzymaj się od zażywania niektórych leków, w tym aspiryny!
 • W dniu oddania krwi zjedz lekkie śniadanie i wypij dużą ilość płynów!
 • Zabierz ze sobą dowód osobisty!

 

Odbierz breloczek ratunkowy i wylosuj apteczkę!

 

Każdy Krwiodawca otrzyma w tym roku breloczek ratunkowy, zawierający maseczkę do sztucznego oddychania i jednorazowe rękawiczki. Jest to nowość, wprowadzona w ramach propagowania idei pierwszej pomocy. Wśród Krwiodawców rozlosowane zostaną również profesjonalne apteczki samochodowe.

 

Dodatkowe atrakcje podczas akcji w Luboniu:

 

 • poczęstunek dla Krwiodawców,
 • pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa,
 • konkurs plastyczny,
 • punkt informacyjny – „Zostań Krwiodawcą – Ratownikiem”.

23 tygodnie, 164 miejscowości!

 

Celem kampanii „Zbieramy krew dla Polski” jest zwiększenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat honorowego krwiodawstwa, propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz zachęcenie Polaków do dzielenia się bezcennym darem życia.

 

W VIII edycji akcji ambulanse RCKiK pojawią się na parkingach przy supermarketach Intermarché i Bricomarché łącznie w 145 miejscowościach. W 19 kolejnych miastach zorganizowane zostaną natomiast kampanie edukacyjne, mające na celu zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia oraz promocję honorowego krwiodawstwa. Tegoroczna kampania potrwa do 5 października.

 

Zebraliśmy już ponad 10,6 tys. litrów krwi!

 

Od początku istnienia inicjatywy Grupie Muszkieterów oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi udało się zebrać ponad 10,6 tys. litrów krwi, co pozwoliło na przeprowadzenie wielu zabiegów i operacji ratujących życie.
– Realizując kolejny rok z rzędu kampanię „Zbieramy krew dla Polski”, podkreślamy wagę krwi jako daru ratującego zdrowie i życie człowieka. Mamy nadzieję, że w 2015 r., podobnie jak w latach poprzednich, przybędzie honorowych dawców. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Lubonia i okolic do przyłączenia się do naszej inicjatywy – podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.
Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na plakatach i ulotkach, w Radio Muszkieterów działającym na terenie supermarketów Intermarché i Bricomarché, a także na stronach internetowych:

www.intermarche.pl, www.bricomarche.plwww.pck.pl, oraz www.oddajkrew.pl.

 

Patronat Honorowy nad akcją „Zbieramy krew dla Polski” objęło: Narodowe Centrum Krwi, a zbiórki krwi realizowane są we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *