W sobotę 9 lipca nasza 5-osobowa lubońska grupa turystów rowerowych uczestniczyła w rajdzie zorganizowanym przez Klub Turystyki Rowerowej „Sigma”, szlakiem kościółków drewnianych wokół Puszczy Zielonki. Naszym przewodnikiem był regionalista Włodzimierz Buczyński. Wystartowaliśmy znad jez. Malta i jako pierwszy zwiedziliśmy kościół w Usarzewie pw. św. Michała Archanioła z poł. XVIII w. Jest to jeden z dwóch kościołów o konstrukcji szkieletowej – mur pruski, na Szlaku. Podczas remontu (1999-2001) w kuli na szczycie wieży znaleziono dokument sprzed stu lat, w którym ówcześni właściciele Usarzewa, rodzina Żychlińskich, wyrażała nadzieję na rychłe odrodzenie państwa polskiego. Następnie udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego, gdzie mogliśmy podziwiać trofea myśliwskie Adama Smorawińskiego, w tym Wielką piątkę afrykańską. Kolejnym punktem była wizyta w dobrach hrabiego Augusta Cieszkowskiego w Wierzenicy, gdzie częstym gościem bywał jego przyjaciel poeta Zygmunt Krasiński, a także Hipolit Cegielski, Karol Libelt. Hrabia August Cieszkowski, filozof, współzałożyciel i wieloletni prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, poseł na sejm pruski, po śmierci swojej żony Haliny założył w Żabikowie Wyższą Szkołę Rolniczą jej imienia – budynek przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Jego syn August Guga Cieszkowski przekazał aktem darowizny folwark żabikowski na rzecz Uniwersytetu Poznańskiego. Wierzenicki kościół św. Mikołaja to prawdziwa skarbnica dzieł sztuki. Warto wymienić odlewane w brązie drzwi wykonane w r. 1872 przez poetę i rzeźbiarza Teofila Lenartowicza jako nagrobek dla matki Augusta Cieszkowskiego, Zofii, która spoczęła w kościele Santa Croce we Florencji. W krypcie mieliśmy okazję zobaczyć trumny ze szczątkami 5 członków rodu Cieszkowskich.
Z Wierzenicy udaliśmy się do pobliskiego Kicina, gdzie w l. 1564-1574 tytularnym proboszczem kościoła św. Józefa był poeta Jan Kochanowski. Korzystając z dochodów, jakie przynosił majątek Kicin, zajmował się on pracą literacką – przekładał Psałterz. Literacka tradycja jest kontynuowana – od kilku lat w Kicinie odbywa się wielkanocne misterium Męki Pańskiej.
Przedostatnim punktem były Owińska z „Parkiem orientacji przestrzennej dla dzieci niewidomych”. Rajd zakończyliśmy zwiedzaniem późnobarokowego kościoła pocysterskiego ze wspaniałym ołtarzem oraz malowidłami franciszkanina Adama Swacha. Kościół ten był częścią klasztoru cysterek, które zostały sprowadzone do Owińsk w poł. XIII w. z Trzebnicy. Przez niemal 600 lat cysterki wywierały znaczący wpływ na rozwój regionu prowadząc m. in. szkołę dla dziewcząt ze szlacheckich rodów. Do klasztoru należał znaczący majątek i dzięki niemu na początku XVIII stulecia został wzniesiony nowy, późnobarokowy kościół według projektu Jana Catenazziego. Kościół ten jednak spłonął w przeddzień oddania do użytku. Jego odbudową zajął się Pompero Ferrari, architekt m. in. poznańskiej Fary.
Rajd ten, w którym uczestniczyło ponad 40 turystów-kolarzy, był niezwykle ciekawy. Mieliśmy okazję spotkać się z postaciami wielu patriotów, różnymi stylami architektonicznymi i przyrodą Puszczy Zielonki.
Podczas tego rajdu przejechano 72 km.
Iwona Cerba