Start » Co nowego » Konsultacje społeczne – „Rodzina 500 plus”

Konsultacje społeczne – „Rodzina 500 plus”

Wyświetlono 1 201 razy

Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu „Rodzina 500 plus”. Z przedstawicielami wielkopolskich samorządów, ośrodków pomocy społecznej i urzędów pracy spotkali się: wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartłomiej Marczuk, który przedstawił ustawę wprowadzającą świadczenie wychowawcze 500 zł, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, a także wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

– To bardzo ważny projekt, dlatego zależy nam na zebraniu Państwa uwag i sugestii – mówił wiceminister. Poznań i Łódź to pierwsze miasta, w których samorządowcy spotykają się z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do 22 stycznia odwiedzą oni wszystkie województwa.

„Rodzina 500 plus” to kompleksowy projekt, który z jednej strony ma poprawić sytuację demograficzną, a z drugiej – wyciągnąć z ubóstwa rodziny, które żyją poniżej minimum socjalnego. Minister podkreślał, że zgodnie z założeniami, dotacja ma trafić bezpośrednio do rodziców, którzy najlepiej znają potrzeby własnych dzieci.

Po wysłuchaniu opinii  przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń wiceminister, wojewoda oraz wicewojewoda spotkali się z dziennikarzami.  Wojewoda Zbigniew Hoffmann zwrócił uwagę na merytoryczne i fachowe przygotowanie uczestników debaty.  – Wszystkie głosy traktujemy bardzo poważnie – mówił. Zapewnił, że wspólnie z wicewojewodą będą promować program wśród burmistrzów, starostów i prezydentów miast.

Program „Rodzina 500 plus” to systemowe wsparcie polskich rodzin. Zgodnie z projektem, z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł na osobę wsparcie otrzyma każde dziecko, także jedynak. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Według szacunków ministerstwa w Wielkopolsce programem zostanie objętych ponad 317 tysięcy dzieci.

Uwagi i opinie do programu może zgłosić każdy, przesyłając wiadomość do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zarówno pocztą, jak i na adres e-mail: rodzina500plus@kprm.gov.pl.

Szczegółowe informacje o programie http://www.mpips.gov.pl/rodzina500plus.

 

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu


Komentarze (1)

  1. Szymkowiak pisze:

    Dzień dobry.
    Jestem mamą samotnie wychowującą córkę 15 lat,mam dochód mniejszy niż 800 zł.na osobę.Chciałam zapytać,czy alimenty które płaci były mąż na córkę również wlicza się do tych dochodów.
    Serdecznie pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *