Start » Slider » Pytania do Kom-Lubu o worki bio i złom

Pytania do Kom-Lubu o worki bio i złom

Wyświetlono 4 063 razy

Wszystkie śmieci z terenu Lubonia odbiera firma Kom-Lub, która wywozi je do oddziału Tönsmeier Selekt w Piotrowie Pierwszym. Nie wszystkie zasady segregacji są jednak zrozumiałe dla mieszkańców miasta, dlatego zwrócili się oni do naszej redakcji ze swoimi wątpliwościami. Jeden z naszych Czytelników napisał na facebooku:

Chciałbym zadać pytanie dotyczące wywozu bio-odpadów przez firmę KOM-LUB. Skoro odpady są biodegradalne dlaczego zbiera się je tylko we workach które nie są biodegradalne? Moim zdaniem firma powinna odbierać takie odpady również z pojemników. Ja Osobiście w okresie jesiennym mam bardzo dużo takich odpadów (liście) i nie jestem w stanie spakować takiej ilości do 2 worków, które panowie operatorzy zostawiają przed posesją. Dzisiaj wystawiłem pojemnik z opisem BIO ale panowie operatorzy nawet go nie otwarli. Proszę o dyskusję na ten temat. Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie. A może nasza gazeta się tym zajmie. Ciekawy temat na artykuł.
Krzysztof

Zapytaliśmy osobę, która na ten temat może powiedzieć najwięcej, dyrektora firmy Kom-Lub. Poniżej zamieszczamy odpowiedź:

Bioodpady: „ekologiczność” worków biodegradowalnych jest mocno problematyczna: w procesie rozpadu następuje jedynie rozkawałkowanie folii na strzępy, ale polietylen pozostaje polietylenem. Kompost ze strzępami folii jest bezwartościowy. Instalacje kwestionują zasadność zbierania odpadów bio w takich workach- wolą opróżniać zwykłe worki , które nadają się do recyklingu, bo worki z tzw. folii biodegradowalnej dodane nawet w małych ilościach do wysegregowanej folii powodują nieprzydatność tego surowca do przetwórstwa- powodują dyskwalifikację całej partii surowca i przeznaczenie go jedynie na paliwa alternatywne.

KOM-LUB wydaje tyle worków nowych, ile wystawiono pełnych. W pojemnikach nie odbieramy, bo przeźroczystość worka umożliwia wizualną kontrolę jego zawartości, a także dlatego, że tak zaprojektowano system. Zwracam również uwagę, że mieszkańcy mogą samodzielnie dostarczać do PSZOKu dowolne ilości odpadów biodegradowalnych.

worki bio

fot. Krzysztof

.

Kolejne pytanie, przysłane przez Czytelniczkę Wieści Lubońskich, która jest mieszkanką jednego z lubońskich osiedli:

Nigdzie na osiedlu nie ma pojemników na metal, gdzie mam wyrzucać puszki i metalowe nakrętki od słoików?

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Kom-Lubu:

Pojemniki na metal byłyby jedynie prezentem dla złomiarzy. Drobny złom można spokojnie wrzucać do pojemników na odpady zmieszane- nie zmarnuje się nawet kapselek, bo instalacja sortująca jest wyposażona w elektromagnes.

.

Kom-Lub sp. z o.o. świadczy usługi na terenie miasta w zakresie wywozu odpadów komunalnych; opróżniania szamb; wywozu gruzu; porządkowania terenów miejskich; równania dróg gruntowych; zamiatania jezdni; utrzymywania w należytym stanie dróg miejskich podczas zimy; czyszczenia kanalizacji deszczowych przy pomocy sprzętu do wycinania korzeni; przeglądu wnętrz rurociągów przy użyciu sprzętu telewizyjnego; naprawy nawierzchni ulic; dbania o stan znaków drogowych na terenie Lubonia; cięcia nawierzchni asfaltowych i betonowych; dokonywania ultraszybkich napraw zarwanych studni kanalizacyjnych i wpustów ulicznych; pielęgnacji zieleni miejskiej; naprawy infrastruktury drogowej. To dzięki m.in. Kom-Lubowi Wzgórze Papieskie wzbogaciło się o plac zabaw, wybieg dla psów oraz siłownię.


Komentarze 2 komentarze

 1. damian pisze:

  Dzień dobry, zamieszkuję na dużej działce z dużą ilością roślinności i odpadów bio.
  worków oddałem 12 dostałem 10.
  oddałem 10 dostałem 7.
  oddałem 7 dostałem 6.
  nie wyobrażam sobie bym brał wolne w pracy by po worki do UM lub kom-lubu iść. ?!?!?

 2. Pyros pisze:

  Ja miałem 40 worków i nie zabrali żadnego. Podobno odpady były zanieczyszczone (Ciekawe dlaczego jak ostatni wywóz bio był w listopadzie a liście na drzewach)
  Zebrałem wstawiłem 10 kwietnia to były zgnite. Zanieczyściły się Cud. Z braku worków dałem swoje. Chcieli abym przepakował….jednorazowo zamówiłem kontener z innej firmy ponieważ nie mam w zwyczaju kłócić się przez telefon i wysłuchiwać dziwnych argumentów a tym bardziej przepakowywać kompost.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *