Start » Slider » Żabikowska – dwukierunkowa. Zmiany na skrzyżowaniu – do uzgodnienia

Żabikowska – dwukierunkowa. Zmiany na skrzyżowaniu – do uzgodnienia

Wyświetlono 871 razy
spotkanie_organizacja_ruchu_fRWoj_DSC_0406_slider

Spotkanie w sprawie organizacji ruchu.
fot. Rafał Wojtyniak

14 stycznia w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie dotyczące organizacji ruchu na skrzyżowaniu Żabikowska / Poznańska / Buczka / Targowa oraz na odcinku Żabikowskiej do Sobieskiego.

Byli obecni burmistrzowie: Małgorzata Machalska, Mikołaj Tomaszyk, Mateusz Mikołajczak, Leszek Jurga z Wydziału Komunalnego, projektant inż. Adam Sołecki, komendant Straży Miejskiej Paweł Dybczyński, przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego KMP, pomysłodawca protestu mieszkańców Bogdan Tarasiewicz oraz radni zamieszkali na tym terenie: Piotr Goryniak i Magdalena Woźniak – Patej.

Na początku burmistrz Tomaszyk przedstawił aktualną sytuację oraz kroki powzięte w celu poprawy bezpieczeństwa na tym terenie oraz w innych częściach miasta. Następnie projektant oraz przedstawiciel WRD omówili techniczne i komunikacyjne aspekty ruchu drogowego przed i po zmianach.

W dalszej części spotkania wywiązała się dyskusja – mieszkańcy mogli po kolei przedstawić swój punkt widzenia. Poruszono takie kwestie jak, wątpliwa jakość nawierzchni ul. Żabikowskiej, nadmierna prędkość pojazdów, ograniczona widoczność, możliwość kolizji w różnych miejscach, natężenie ruchu na wyżej wymienionych ulicach oraz w sąsiedztwie tych ulic. Mieszkańcy proponowali różne rozwiązania mające na celu poprawę widoczności i ograniczenie prędkości pojazdów.

Okazuje się, że w tej chwili nie są możliwe jakiekolwiek zmiany od strony ul. Poznańskiej – przez 5 lat od pozyskania środków unijnych przy udziale których została wybudowana. Padł pomysł stworzenia ronda w miejscu skrzyżowania lub postawienie pełnej sygnalizacji świetlnej. Powstał wniosek o utworzenie kosztorysu obu rozwiązań.

Burmistrz Tomaszyk podsumował spotkanie przedstawiając 2 propozycje:

1. przeprowadzenie planowanych zmian organizacji ruchu na skrzyżowaniu ale pozostawienie ul. Żabikowskiej dwukierunkowej

2. wycofanie planowanych zmian na skrzyżowaniu i pozostawienie ul. Żabikowskiej dwukierunkowej

Oba rozwiązania przewidują pozostawienie aktualnej organizacji ruchu na ul. Żabikowskiej, ponieważ mieszkańcy obecni na spotkaniu jednogłośnie opowiedzieli się za takim rozwiązaniem.

W ciągu tygodnia (do 2 tygodni) wysepka na wysokości ul. Migalli zostanie usunięta, podobnie pionowe zafoliowane znaki drogowe dotyczące odcinka Żabikowskiej pomiędzy Poznańską a Sobieskiego.

Mieszkańcy mogą jeszcze w najbliższym czasie przedstawić opinie dotyczące organizacji ruchu na skrzyżowaniu. W tym celu należy skontaktować się z radnym właściwym dla miejsca zamieszkania – Magdaleną Woźniak – Patej oraz Piotrem Goryniakiem.

Rafał Wojtyniak

spotkanie_organizacja_ruchu_fRWoj_DSC_0407 spotkanie_organizacja_ruchu_fRWoj_DSC_0408 spotkanie_organizacja_ruchu_fRWoj_DSC_0409

 


Komentarze (1)

  1. Andrju pisze:

    Gdyby Pan Burmistrz Tomaszyk nie był osobą której się wydaje, że zjadła wszystkie rozumy – to sprawę można było spokojnie wczesniej przedyskutować i omówić. A tak mleko się rozlało – dobrze, że dzięki p. Machalskiej poszedł po rozum do głowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *